REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zawarcie umowy przedwstępnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

umowa nieruchomość podpis
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.

Umowa przedwstępna sprzedaży udziału w nieruchomości 

Zapytanie zostało złożone przez podatnika, który otrzymał darowiznę od matki w postaci 1/2 udziału w prawie własności nieruchomości. Podatnik planuje zawarcie umowy przedwstępnej z osobą trzecią, na mocy której zobowiąże się do sprzedaży tych udziałów. 

REKLAMA

Umowa przedwstępna przewiduje zapłatę zadatku i zaliczki w wysokości 80% ceny zakupu, a umowa końcowa ma być zawarta po 1 stycznia 2023 r. 

W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy w przypadku zawarcia wyżej opisanej umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zawarcia umowy sprzedaży udziałów nieruchomości, przy zapłacie przy jej zawarciu zadatku oraz zaliczki na poczet ceny zakupu przedmiotowych udziałów w prawie własności nieruchomości, w łącznej kwocie stanowiącej 80% ceny zakupu określonej w przedmiotowej umowie przedwstępnej, przez przyszłego ich nabywcę, zobowiązana Pani będzie do zapłaty podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w przedmiotowej nieruchomości?

Brak przychodu

Według Dyrektora KIS, w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, w której zobowiązano się do zbycia udziałów w nieruchomości, nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego. 

REKLAMA

Organ powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi opodatkowanym źródłem przychodów jest odpłatne zbycie udziału w nieruchomości, jeśli nie następuje w ramach działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat od nabycia udziałów. W przypadku pytającego, nabycie udziałów miało miejsce 1 marca 2017 r., a okres pięciu lat mijał 31 grudnia 2022 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zawarcie umowy przedwstępnej nie oznacza jednak zbycia nieruchomości, a jedynie zobowiązanie do zawarcia umowy końcowej w przyszłości. Dopiero zawarcie umowy końcowej spowoduje zbycie udziałów i przejście ich prawa własności na osobę trzecią.

"W świetle powyższego zawarcie umowy przedwstępnej, na poczet której otrzyma Pani kwotę zaliczki/zadatku nie spowoduje przeniesienia własności nieruchomości, czyli odpłatnego zbycia, które jest źródłem przychodu. Tak więc, otrzymana przez Panią w 2022 r. kwota zadatku i zaliczki na poczet zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży nieruchomości, która ma być zawarta w formie aktu notarialnego nie wcześniej niż w 2023 r., nie będzie stanowić źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 i nie wywoła skutków podatkowych w postaci powstania przychodu w momencie otrzymania zaliczki." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, która nie spowoduje bezpośredniego zbycia udziałów w nieruchomości, nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Umowa przedwstępna ma jedynie charakter zabezpieczający interesy stron, a jej zawarcie nie powoduje przeniesienia prawa własności. Dopiero zawarcie umowy końcowej spowoduje zbycie udziałów i wówczas może pojawić się obowiązek zapłaty podatku dochodowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.662.2022.2.MT

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA