REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zawarcie umowy przedwstępnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

umowa nieruchomość podpis
umowa nieruchomość podpis
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.

Umowa przedwstępna sprzedaży udziału w nieruchomości 

Zapytanie zostało złożone przez podatnika, który otrzymał darowiznę od matki w postaci 1/2 udziału w prawie własności nieruchomości. Podatnik planuje zawarcie umowy przedwstępnej z osobą trzecią, na mocy której zobowiąże się do sprzedaży tych udziałów. 

REKLAMA

Umowa przedwstępna przewiduje zapłatę zadatku i zaliczki w wysokości 80% ceny zakupu, a umowa końcowa ma być zawarta po 1 stycznia 2023 r. 

W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy w przypadku zawarcia wyżej opisanej umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zawarcia umowy sprzedaży udziałów nieruchomości, przy zapłacie przy jej zawarciu zadatku oraz zaliczki na poczet ceny zakupu przedmiotowych udziałów w prawie własności nieruchomości, w łącznej kwocie stanowiącej 80% ceny zakupu określonej w przedmiotowej umowie przedwstępnej, przez przyszłego ich nabywcę, zobowiązana Pani będzie do zapłaty podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w przedmiotowej nieruchomości?

Brak przychodu

Według Dyrektora KIS, w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, w której zobowiązano się do zbycia udziałów w nieruchomości, nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego. 

REKLAMA

Organ powołał się na przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi opodatkowanym źródłem przychodów jest odpłatne zbycie udziału w nieruchomości, jeśli nie następuje w ramach działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat od nabycia udziałów. W przypadku pytającego, nabycie udziałów miało miejsce 1 marca 2017 r., a okres pięciu lat mijał 31 grudnia 2022 r. 

Zawarcie umowy przedwstępnej nie oznacza jednak zbycia nieruchomości, a jedynie zobowiązanie do zawarcia umowy końcowej w przyszłości. Dopiero zawarcie umowy końcowej spowoduje zbycie udziałów i przejście ich prawa własności na osobę trzecią.

"W świetle powyższego zawarcie umowy przedwstępnej, na poczet której otrzyma Pani kwotę zaliczki/zadatku nie spowoduje przeniesienia własności nieruchomości, czyli odpłatnego zbycia, które jest źródłem przychodu. Tak więc, otrzymana przez Panią w 2022 r. kwota zadatku i zaliczki na poczet zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży nieruchomości, która ma być zawarta w formie aktu notarialnego nie wcześniej niż w 2023 r., nie będzie stanowić źródła przychodu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 i nie wywoła skutków podatkowych w postaci powstania przychodu w momencie otrzymania zaliczki." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, która nie spowoduje bezpośredniego zbycia udziałów w nieruchomości, nie będzie obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Umowa przedwstępna ma jedynie charakter zabezpieczający interesy stron, a jej zawarcie nie powoduje przeniesienia prawa własności. Dopiero zawarcie umowy końcowej spowoduje zbycie udziałów i wówczas może pojawić się obowiązek zapłaty podatku dochodowego. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 26 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.662.2022.2.MT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Klara
    2023-09-29 10:30:23
    Jak planujecie zakup mieszkania, polecam home invest. Wszystkie dokumenty i umowy były jasne, co eliminowało ryzyko nieporozumień w przyszłości.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

REKLAMA

Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

REKLAMA

Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

REKLAMA