REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy używanie alkoholu z opłaconą akcyzą zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym?

podatki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że w związku z dokonywaną produkcją wyrobów akcyzowych, tj. nalewek alkoholowych, od których wysokość należnej akcyzy nie przekracza wysokości akcyzy zapłaconej od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych, producent tych nalewek, jako podatnik podatku akcyzowego ma obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Produkcja nalewek alkoholowych z użyciem alkoholu, który został już opodatkowany akcyzą

Wnioskodawca zajmuje się produkcją nalewek alkoholowych o mocy 18% i wyższej, używając alkoholu, który został już opodatkowany akcyzą. Proces produkcji obejmuje mieszanie zakupionego alkoholu z różnymi dodatkami, aby uzyskać pożądany smak i stężenie. 

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca używa różnych rodzajów wódki klasyfikowanych pod różnymi kodami CN, a gotowe nalewki są klasyfikowane jako CN 2208 90 78 00. Proces produkcji odbywa się zgodnie z zatwierdzonymi procedurami i koncesją, nie obejmując wytwarzania, przetwarzania, oczyszczania, skażania, czy odwadniania alkoholu. W przypadku rozlewu alkoholu, wnioskodawca informuje odpowiedni organ i umieszcza znaki akcyzy na opakowaniach.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy używając alkoholu, od którego akcyza została już opłacona, jest zobowiązany składać deklaracje podatkowe AKC-4, AKC-4o, AKC-KZ lub inne w związku z podatkiem akcyzowym.

Wnioskodawca uważał, że skoro używa wyłącznie alkoholu, który już został opodatkowany akcyzą, to nie powinien być zobowiązany do składania żadnych dodatkowych deklaracji podatkowych związanych z podatkiem akcyzowym. Uzasadniał to tym, że cała używana przez niego wódka (alkohol etylowy) jest już objęta  akcyzą. Ponadto, zgodnie z zatwierdzoną procedurą, wnioskodawca nie prowadzi dodatkowych procesów (takich jak wytwarzanie, przetwarzanie, oczyszczanie, skażanie, odwadnianie) na alkoholu, który zakupił. Produkcja odbywa się zgodnie z przepisami art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy, bazując wyłącznie na alkoholu, od którego akcyza została już opłacona.

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Według organu, czynności opisane przez wnioskodawcę kwalifikują się jako produkcja wyrobów akcyzowych, co skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego i zobowiązania do zapłaty podatku. Podkreślił, że produkcja alkoholi (w tym wytwarzanie nalewek) generalnie powinna odbywać się w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W określonych sytuacjach, jednak, produkcja poza składem podatkowym jest dopuszczalna, na przykład gdy używane do produkcji wyroby akcyzowe zostały już opodatkowane. Mimo to, podatnik dokonujący produkcji w takich okolicznościach jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej i prowadzenia odpowiedniej dokumentacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym, wnioskodawca, produkując nalewki alkoholowe (wyrób akcyzowy), ma obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe, zgodnie z ustawą i stosownym wzorem deklaracji.

"Przy czym, na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy, podatnik dokonujący tej produkcji zobowiązany jest do złożenia stosownej deklaracji podatkowej oraz prowadzenia dokumentacji, na podstawie której będzie dokumentowane uprawnienie do odliczenia akcyzy. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 8 ustawy, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Mając zatem na uwadze powyższe, odpowiadając na Pana pytanie należy stwierdzić, że w związku z dokonywaną produkcją wyrobów akcyzowych, tj. nalewek alkoholowych, od których wysokość należnej akcyzy nie przekracza wysokości akcyzy zapłaconej od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych – jako podatnik podatku akcyzowego ma Pan obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu ws. wzorów deklaracji, składających się z formularza głównego AKC-4, wraz z załącznikiem AKC-4/A (Podatek akcyzowy od alkoholu etylowego)." - wskazał organ. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.143.2022.2.JS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA