REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy używanie alkoholu z opłaconą akcyzą zwalnia podatnika z obowiązku składania deklaracji podatkowych w podatku akcyzowym?

podatki
podatki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że w związku z dokonywaną produkcją wyrobów akcyzowych, tj. nalewek alkoholowych, od których wysokość należnej akcyzy nie przekracza wysokości akcyzy zapłaconej od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych, producent tych nalewek, jako podatnik podatku akcyzowego ma obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Produkcja nalewek alkoholowych z użyciem alkoholu, który został już opodatkowany akcyzą

Wnioskodawca zajmuje się produkcją nalewek alkoholowych o mocy 18% i wyższej, używając alkoholu, który został już opodatkowany akcyzą. Proces produkcji obejmuje mieszanie zakupionego alkoholu z różnymi dodatkami, aby uzyskać pożądany smak i stężenie. 

REKLAMA

REKLAMA

Wnioskodawca używa różnych rodzajów wódki klasyfikowanych pod różnymi kodami CN, a gotowe nalewki są klasyfikowane jako CN 2208 90 78 00. Proces produkcji odbywa się zgodnie z zatwierdzonymi procedurami i koncesją, nie obejmując wytwarzania, przetwarzania, oczyszczania, skażania, czy odwadniania alkoholu. W przypadku rozlewu alkoholu, wnioskodawca informuje odpowiedni organ i umieszcza znaki akcyzy na opakowaniach.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy używając alkoholu, od którego akcyza została już opłacona, jest zobowiązany składać deklaracje podatkowe AKC-4, AKC-4o, AKC-KZ lub inne w związku z podatkiem akcyzowym.

Wnioskodawca uważał, że skoro używa wyłącznie alkoholu, który już został opodatkowany akcyzą, to nie powinien być zobowiązany do składania żadnych dodatkowych deklaracji podatkowych związanych z podatkiem akcyzowym. Uzasadniał to tym, że cała używana przez niego wódka (alkohol etylowy) jest już objęta  akcyzą. Ponadto, zgodnie z zatwierdzoną procedurą, wnioskodawca nie prowadzi dodatkowych procesów (takich jak wytwarzanie, przetwarzanie, oczyszczanie, skażanie, odwadnianie) na alkoholu, który zakupił. Produkcja odbywa się zgodnie z przepisami art. 47 ust. 1 pkt 1 ustawy, bazując wyłącznie na alkoholu, od którego akcyza została już opłacona.

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Według organu, czynności opisane przez wnioskodawcę kwalifikują się jako produkcja wyrobów akcyzowych, co skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego i zobowiązania do zapłaty podatku. Podkreślił, że produkcja alkoholi (w tym wytwarzanie nalewek) generalnie powinna odbywać się w składzie podatkowym w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. W określonych sytuacjach, jednak, produkcja poza składem podatkowym jest dopuszczalna, na przykład gdy używane do produkcji wyroby akcyzowe zostały już opodatkowane. Mimo to, podatnik dokonujący produkcji w takich okolicznościach jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej i prowadzenia odpowiedniej dokumentacji.

W związku z tym, wnioskodawca, produkując nalewki alkoholowe (wyrób akcyzowy), ma obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe, zgodnie z ustawą i stosownym wzorem deklaracji.

"Przy czym, na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy, podatnik dokonujący tej produkcji zobowiązany jest do złożenia stosownej deklaracji podatkowej oraz prowadzenia dokumentacji, na podstawie której będzie dokumentowane uprawnienie do odliczenia akcyzy. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 8 ustawy, kwota akcyzy należna od danych wyrobów akcyzowych wyprodukowanych w składzie podatkowym lub poza składem podatkowym zgodnie z art. 47 ust. 1 pkt 1 może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania składników będących wyrobami akcyzowymi.

Mając zatem na uwadze powyższe, odpowiadając na Pana pytanie należy stwierdzić, że w związku z dokonywaną produkcją wyrobów akcyzowych, tj. nalewek alkoholowych, od których wysokość należnej akcyzy nie przekracza wysokości akcyzy zapłaconej od zużytych do ich wyprodukowania wyrobów akcyzowych – jako podatnik podatku akcyzowego ma Pan obowiązek składania deklaracji podatkowych w sprawie podatku akcyzowego za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu ws. wzorów deklaracji, składających się z formularza głównego AKC-4, wraz z załącznikiem AKC-4/A (Podatek akcyzowy od alkoholu etylowego)." - wskazał organ. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.143.2022.2.JS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA