Czy czynsz dzierżawny nieruchomości powinien być opodatkowany jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego?
REKLAMA
REKLAMA
- Czynsz dzierżawny nieruchomości
- Przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego
- Podsumowanie
Czynsz dzierżawny nieruchomości
Spółka komandytowo-akcyjna, będąca Wnioskodawcą, dzierżawi nieruchomość od swoich wspólników, którzy są jej wyłącznymi właścicielami. Wydatki związane z dzierżawą nieruchomości są ponoszone przez Spółkę w celu uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wspólnicy uzyskują przychód z najmu prywatnego na podstawie umowy dzierżawy.
REKLAMA
W tej sprawie zostało zadane pytanie: Czy czynsz dzierżawny nieruchomości wynikający z zawartej umowy dzierżawy powinien być opodatkowany po stronie Wspólników zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego?
Przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego
Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) czynsz dzierżawny powinien być opodatkowany po stronie Wspólników zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego.
REKLAMA
Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy i innych umów o podobnym charakterze są zaliczane do źródła przychodów wymienionego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku Wspólników, nieruchomość nie jest wykorzystywana w ramach działalności gospodarczej, dlatego przychody z dzierżawy powinny być opodatkowane na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
"Podsumowując, całość przedstawionych powyżej okoliczności uprawnia Wspólników (Zainteresowanych niebędących stroną postępowania) do stosowania dla osiąganych przychodów z dzierżawy nieruchomości ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach przewidzianych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze źródła przychodów z najmu/dzierżawy majątku prywatnego.
W rezultacie, przychody, o których mowa w treści wniosku, powinny podlegać opodatkowaniu u każdego ze Wspólników wg stawki ryczałtu 8,5%, a w przypadku gdy przychody z tego tytułu przekroczą w trakcie roku kwotę 100 000 zł – wg stawki 12,5% od nadwyżki ponad tę kwotę." - wskazał Wnioskodawca, do czego przychylił się Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji KIS, że Wspólnicy powinni opodatkować czynsz dzierżawny nieruchomości na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł, a powyżej tej kwoty wynosi 12,5%. Oznacza to, że przychody z dzierżawy nieruchomości powinny być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA