Czy Gmina ma prawo do odzyskania podatku VAT po zakończeniu inwestycji?
REKLAMA
REKLAMA
- Operacja utworzenia ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego w miejscu publicznym
- Brak prawa do odzyskania naliczonego podatku VAT
- Podsumowanie
Operacja utworzenia ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego w miejscu publicznym
Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, złożyła zapytanie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT po zakończeniu realizacji inwestycji.
REKLAMA
Gmina otrzymała pomoc finansową ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na realizację operacji utworzenia ogólnodostępnego terenu rekreacyjnego w miejscu publicznym.
Gmina chciała ustalić, czy będzie miała możliwość odzyskania podatku VAT po zakończeniu inwestycji.
Brak prawa do odzyskania naliczonego podatku VAT
Wnioskodawca powołał się na przepis art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, który mówi, że organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy nie są uznawane za podatników w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, z wyjątkiem czynności cywilnoprawnych. Ponieważ zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, takich jak sport, rekreacja i edukacja, należy do zadań własnych gminy, Gmina nie ma statusu podatnika podatku od towarów i usług w związku z realizowaną inwestycją. Poniesione wydatki na dostawę i montaż elementów małej architektury nie są związane z wykonywaniem przez Gminę czynności opodatkowanych.
Dyrektor KIS potwierdził to stanowisko. W związku z tym, Gmina nie ma prawa do odzyskania naliczonego podatku VAT na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
"Jak wynika z powołanych przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku od towarów i usług w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W analizowanej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku nie będą spełnione, gdyż nabywane towary i usługi podczas realizacji projektu „(…)”, nie będą przez Państwa wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jak wynika z opisu obiekt będzie pełnił funkcję sportową, rekreacyjną i edukacyjną, będzie to działalność niekomercyjna. Nabyte wyposażenie nie będzie służyło działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy, lecz będzie wykorzystywane podczas organizacji pikników, spotkań plenerowych, wydarzeń o charakterze sportowo-rekreacyjnym, edukacyjnym i kulturalnym, elementy wyposażenia będą służyły do wykonywania czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji nie będzie Państwo mieć prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji, jak również nie będziecie Państwo mieć - na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy - prawa do zwrotu podatku po zakończeniu inwestycji." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji KIS wynika, że Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT po zakończeniu realizacji inwestycji. Inwestycja nie jest związana z czynnościami opodatkowanymi, Gmina nie występuje w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a poniesione wydatki nie są związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.