REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zbycie nieruchomości uniemożliwia skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej?

ocieplenie domu, termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna
ocieplenie domu, termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, styropian
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Właścicielka mieszkania, która dokonała termomodernizacji budynku, nie może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, określonej w art. 26h ustawy PIT z tytułu wymiany okien i ogrzewania, ponieważ na moment złożenia zeznania podatkowego za 2020 r. nie jest była właścicielem przedmiotowego budynku mieszkalnego.

Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, a zbycie nieruchomości

Właścicielka mieszkania dokonała wymiany okien i ogrzewania w okresie od 2019 r. do stycznia 2020 r. Ostatnia faktura związana z tym zdarzeniem została wystawiona w styczniu 2020 r. W związku z tym, właścicielka skorzystała z odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej przy składaniu zeznania podatkowego w 2021 r., za rok 2020. Jednak we wrześniu 2020 r. mieszkanie zostało przekazane w formie darowizny dla syna. 

REKLAMA

Zdaniem Wnioskodawczyni, mogła ona skorzystać z ulgi podatkowej, ponieważ koszty remontu - termomodernizacji poniosła będąc właścicielką mieszkania. W momencie ponoszenia wydatków inwestycyjnych spełniła wszystkie kryteria uprawniające do skorzystania z ulgi a akt darowizny nie może wywoływać skutków wstecz. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2021 r. Nr 0115-KDIT2.4011.824.2020.1.RS uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe.

Z kolei Szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził że interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest nieprawidłowa. W związku z tym, zmienił interpretację. 

Odliczenie przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku

REKLAMA

Według Szefa KAS, właścicielka mieszkania nie mogła skorzystać z odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej za rok 2020, pomimo posiadania faktury z stycznia 2020 r. Organ powołał się na fakt, że odliczenie przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku w momencie rozliczenia podatku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Z treści art. 26h ustawy PIT literalnie wynika, że odliczenie przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Zatem prawo do skorzystania z tej preferencji podatkowej ma osoba, która posiada status właściciela/współwłaściciela w momencie dokonywania odliczenia, tj. składania zeznania podatkowego (bądź jego korekty). Przy czym bez znaczenia pozostaje moment, w którym podatnik uzyskał wymagany przepisem określony status. (…) Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jako właścicielka mieszkania w okresie 2019 r. - styczeń 2020 r. dokonała Pani w nim wymiany okien i ogrzewania. Ostatnia faktura z tym związana jest ze stycznia 2020 r. W związku z powyższym składając w 2020 r. zeznanie podatkowe (za 2019 r.) skorzystała Pani z odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej. Do rozliczenia - odpisania - pozostała Pani jedna faktura, wystawiona w styczniu 2020 r. We wrześniu 2020 r. w drodze darowizny dla syna zbyła Pani to mieszkanie. (…) W świetle powyższego, nie ma Pani prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, określonej w art. 26h ustawy PIT, gdyż na moment złożenia zeznania podatkowego za 2020 r. nie jest Pani właścicielem przedmiotowego budynku mieszkalnego." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji wynika, że właścicielka mieszkania nie może skorzystać z odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej za rok 2020, mimo posiadania faktury z stycznia 2020 r. Dla pytającej oznacza to utratę możliwości odliczenia podatkowego. 

Źródło: Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 4 września 2023 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8222.81.2023.CNRU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA