Czy zbycie nieruchomości uniemożliwia skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
- Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, a zbycie nieruchomości
- Odliczenie przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku
- Podsumowanie
Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej, a zbycie nieruchomości
Właścicielka mieszkania dokonała wymiany okien i ogrzewania w okresie od 2019 r. do stycznia 2020 r. Ostatnia faktura związana z tym zdarzeniem została wystawiona w styczniu 2020 r. W związku z tym, właścicielka skorzystała z odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej przy składaniu zeznania podatkowego w 2021 r., za rok 2020. Jednak we wrześniu 2020 r. mieszkanie zostało przekazane w formie darowizny dla syna.
REKLAMA
Zdaniem Wnioskodawczyni, mogła ona skorzystać z ulgi podatkowej, ponieważ koszty remontu - termomodernizacji poniosła będąc właścicielką mieszkania. W momencie ponoszenia wydatków inwestycyjnych spełniła wszystkie kryteria uprawniające do skorzystania z ulgi a akt darowizny nie może wywoływać skutków wstecz.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 lutego 2021 r. Nr 0115-KDIT2.4011.824.2020.1.RS uznał stanowisko Wnioskodawczyni za prawidłowe.
Z kolei Szef Krajowej Administracji Skarbowej stwierdził że interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest nieprawidłowa. W związku z tym, zmienił interpretację.
Odliczenie przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi budynku
REKLAMA
Według Szefa KAS, właścicielka mieszkania nie mogła skorzystać z odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej za rok 2020, pomimo posiadania faktury z stycznia 2020 r. Organ powołał się na fakt, że odliczenie przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku w momencie rozliczenia podatku.
"Z treści art. 26h ustawy PIT literalnie wynika, że odliczenie przysługuje podatnikowi będącemu właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Zatem prawo do skorzystania z tej preferencji podatkowej ma osoba, która posiada status właściciela/współwłaściciela w momencie dokonywania odliczenia, tj. składania zeznania podatkowego (bądź jego korekty). Przy czym bez znaczenia pozostaje moment, w którym podatnik uzyskał wymagany przepisem określony status. (…) Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że jako właścicielka mieszkania w okresie 2019 r. - styczeń 2020 r. dokonała Pani w nim wymiany okien i ogrzewania. Ostatnia faktura z tym związana jest ze stycznia 2020 r. W związku z powyższym składając w 2020 r. zeznanie podatkowe (za 2019 r.) skorzystała Pani z odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej. Do rozliczenia - odpisania - pozostała Pani jedna faktura, wystawiona w styczniu 2020 r. We wrześniu 2020 r. w drodze darowizny dla syna zbyła Pani to mieszkanie. (…) W świetle powyższego, nie ma Pani prawa do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, określonej w art. 26h ustawy PIT, gdyż na moment złożenia zeznania podatkowego za 2020 r. nie jest Pani właścicielem przedmiotowego budynku mieszkalnego." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że właścicielka mieszkania nie może skorzystać z odliczenia z tytułu ulgi termomodernizacyjnej za rok 2020, mimo posiadania faktury z stycznia 2020 r. Dla pytającej oznacza to utratę możliwości odliczenia podatkowego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.