REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy umowa cash poolingu podlega opodatkowaniu PCC?

Bank,Sign,On,Glass,Wall,Of,Business,Center
Bank,Sign,On,Glass,Wall,Of,Business,Center
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził brak opodatkowania PCC umowy cash poolingu, czyli umowy świadczenia usług optymalizacji zarządzania płynnością, opartej na systemie zarządzania środkami pieniężnymi w grupie rachunków bankowych na bazie dziennej.

Usługa cash poolingu

REKLAMA

Wnioskodawca - spółka akcyjna z siedzibą w Polsce, zamierza zawrzeć umowę optymalizacji zarządzania płynnością z bankiem. Umowa dotyczy usługi cash poolingu, która ma umożliwić efektywne zarządzanie środkami pieniężnymi grupy kapitałowej, do której należy spółka. Jeden z uczestników, inny niż spółka, będzie pełnił funkcję koordynującą i reprezentował uczestników wobec banku. Koordynujący będzie również negocjował z bankiem, zmieniał limity zadłużenia i ustalał oprocentowanie i opłaty związane z umową. Koordynujący spłaci zadłużenie uczestników wobec banku, a uczestnicy nabywają wierzytelności subrogacyjne z tytułu dokonanych spłat. W związku z korzystaniem z Usługi Uczestnicy, w tym Spółka, będą ponosić na rzecz banku określone w Umowie opłaty. 

REKLAMA

W tej sprawie zostało zadane pytanie: Czy w związku z przystąpieniem do Umowy i w konsekwencji uczestnictwem w Usłudze na Wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? 

Nie podlega PCC

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy dotyczące obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w związku z umową cash poolingu, Dyrektor KIS stwierdził, że cash pooling nie jest objęty kompleksowym uregulowaniem prawnym w Polsce. Organ powołał się na brak przepisów, dotyczących tej usługi i uważają, że cash pooling nie spełnia cech pożyczki ani depozytu nieprawidłowego, które są wymienione jako czynności podlegające opodatkowaniu PCC. Organ stwierdził, że umowa cash poolingu nie kwalifikuje się jako czynność cywilnoprawna podlegająca opodatkowaniu PCC.

Jak wskazano w interpretacji, analogiczne stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji indywidualnej z 29 grudnia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4014.314.2021.1.PB), z 8 grudnia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4014.273.2021.2.PB), z 3 grudnia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4014.225.2021.3.MZ), z dnia 7 lutego 2022 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4014.20.2022.1.DR, 0111-KDIB2-2.4014.23.2022.1 PB, 0111-KDIB2-2.4014.22.2022.1.PB, 0111-KDIB2-2.4014.28.2022.1.DR), czy z 22 grudnia 2022 r. (sygn. 0111-KDIB2-2.4014.289.2022.1.DR).

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Wnioskodawca nie będzie musiał zapłacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w ramach umowy cash poolingu. Organ potwierdził, że brak przepisów regulujących tę usługę oraz brak spełnienia cech pożyczki czy depozytu nieprawidłowego wyłączają obowiązek opodatkowania PCC. To oznacza, że Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z usługi cash poolingu bez konieczności dodatkowych płatności podatkowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.65.2023.1.PB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA