REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeniesienie nieruchomości z opodatkowaniem VAT wyłącza konieczność zapłaty PCC?

PCC
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przeniesienie prawa własności nieruchomości w ramach umowy sprzedaży nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla kupującego. Decyzja ta dotyczy sytuacji, gdy transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT).

Spółka planuje nabyć nieruchomość

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka planuje nabyć nieruchomość w celu prowadzenia inwestycji polegającej na wynajmie lub sprzedaży tej nieruchomości. W tym celu spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości z osobą fizyczną, niebędącą czynnym podatnikiem VAT. Umowa przewiduje obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej, na podstawie której spółka nabędzie prawo własności nieruchomości. Przed zawarciem umowy przyrzeczonej planowane jest przekazanie praw i obowiązków z umowy przedwstępnej na wnioskodawcę. 

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomość jest niezabudowaną działką gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym, a sprzedająca nabyła ją na podstawie umowy darowizny. Sprzedająca nie jest czynnym podatnikiem VAT, ale może dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT przed zawarciem umowy przyrzeczonej. Sprzedająca nie wykorzystywała nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej ani nie udostępniała jej podmiotom trzecim. 

W tej sprawie zostało zadane pytanie: Czy przeniesienie prawa własności Nieruchomości dokonane przez Sprzedającą na rzecz Kupującego w ramach Transakcji objętej Umową Przyrzeczoną spowoduje dla Kupującego powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych? 

Transakcja będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych

W odpowiedzi na pytanie zadane przez Wnioskodawcę, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że przeniesienie prawa własności nieruchomości dokonane przez Sprzedającą na rzecz Kupującego w ramach Umowy Przyrzeczonej nie spowoduje dla Kupującego powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). 

REKLAMA

Organ powołał się na art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, który wyłącza z opodatkowania PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeśli są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT) lub jeżeli co najmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności. W związku z tym, jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC z tytułu nabycia nieruchomości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 maja 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.159.2023.3.IO, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że "(…) w stosunku do planowanej sprzedaży nieruchomości nie znajdą zastosowania zwolnienia przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 oraz wyłączenie na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT." A zatem, skoro omawiana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to umowa sprzedaży ww. działki zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa sprzedaży nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym na Kupującym czyli Zainteresowanym będącym stroną postępowania - nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z interpretacji przepisów podatkowych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wynika, że przeniesienie prawa własności nieruchomości w formie umowy sprzedaży w ramach Umowy Przyrzeczonej nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla Kupującego. Zgodnie z ustawą o PCC, jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT), Kupujący jest zwolniony z obowiązku zapłaty PCC. Takie stanowisko ma zastosowanie w przypadku, gdy Sprzedająca nabyła nieruchomość na podstawie umowy darowizny i nie prowadziła na niej działalności gospodarczej. Wnioskodawca może więc dokonać nabycia nieruchomości od Sprzedającej bez konieczności uiszczenia opodatkowanego PCC.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.52.2023.4.DR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

REKLAMA

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

Czy darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą może być odliczona od dochodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że darowizna charytatywno-opiekuńcza przekazana na rzecz kościelnej osoby prawnej, która nie posiada ustawy regulującej stosunek państwa do tego kościoła, nie uprawnia do odliczenia od dochodu. Odliczenia takie są możliwe tylko dla darowizn na rzecz kościołów, które mają odrębne ustawy określające ich status prawny wobec państwa.

REKLAMA