REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przeniesienie nieruchomości z opodatkowaniem VAT wyłącza konieczność zapłaty PCC?

PCC
PCC
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przeniesienie prawa własności nieruchomości w ramach umowy sprzedaży nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla kupującego. Decyzja ta dotyczy sytuacji, gdy transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT).

Spółka planuje nabyć nieruchomość

REKLAMA

Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka planuje nabyć nieruchomość w celu prowadzenia inwestycji polegającej na wynajmie lub sprzedaży tej nieruchomości. W tym celu spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości z osobą fizyczną, niebędącą czynnym podatnikiem VAT. Umowa przewiduje obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej, na podstawie której spółka nabędzie prawo własności nieruchomości. Przed zawarciem umowy przyrzeczonej planowane jest przekazanie praw i obowiązków z umowy przedwstępnej na wnioskodawcę. 

REKLAMA

Nieruchomość jest niezabudowaną działką gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym, a sprzedająca nabyła ją na podstawie umowy darowizny. Sprzedająca nie jest czynnym podatnikiem VAT, ale może dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT przed zawarciem umowy przyrzeczonej. Sprzedająca nie wykorzystywała nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej ani nie udostępniała jej podmiotom trzecim. 

W tej sprawie zostało zadane pytanie: Czy przeniesienie prawa własności Nieruchomości dokonane przez Sprzedającą na rzecz Kupującego w ramach Transakcji objętej Umową Przyrzeczoną spowoduje dla Kupującego powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych? 

Transakcja będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez Wnioskodawcę, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że przeniesienie prawa własności nieruchomości dokonane przez Sprzedającą na rzecz Kupującego w ramach Umowy Przyrzeczonej nie spowoduje dla Kupującego powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). 

Organ powołał się na art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, który wyłącza z opodatkowania PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeśli są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT) lub jeżeli co najmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności. W związku z tym, jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC z tytułu nabycia nieruchomości.

"W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 maja 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.159.2023.3.IO, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że "(…) w stosunku do planowanej sprzedaży nieruchomości nie znajdą zastosowania zwolnienia przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 oraz wyłączenie na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT." A zatem, skoro omawiana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to umowa sprzedaży ww. działki zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa sprzedaży nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym na Kupującym czyli Zainteresowanym będącym stroną postępowania - nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Z interpretacji przepisów podatkowych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wynika, że przeniesienie prawa własności nieruchomości w formie umowy sprzedaży w ramach Umowy Przyrzeczonej nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla Kupującego. Zgodnie z ustawą o PCC, jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT), Kupujący jest zwolniony z obowiązku zapłaty PCC. Takie stanowisko ma zastosowanie w przypadku, gdy Sprzedająca nabyła nieruchomość na podstawie umowy darowizny i nie prowadziła na niej działalności gospodarczej. Wnioskodawca może więc dokonać nabycia nieruchomości od Sprzedającej bez konieczności uiszczenia opodatkowanego PCC.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.52.2023.4.DR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA