Czy przeniesienie nieruchomości z opodatkowaniem VAT wyłącza konieczność zapłaty PCC?
REKLAMA
REKLAMA
- Spółka planuje nabyć nieruchomość
- Transakcja będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych
- Podsumowanie
Spółka planuje nabyć nieruchomość
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka planuje nabyć nieruchomość w celu prowadzenia inwestycji polegającej na wynajmie lub sprzedaży tej nieruchomości. W tym celu spółka zawarła przedwstępną umowę nabycia nieruchomości z osobą fizyczną, niebędącą czynnym podatnikiem VAT. Umowa przewiduje obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej, na podstawie której spółka nabędzie prawo własności nieruchomości. Przed zawarciem umowy przyrzeczonej planowane jest przekazanie praw i obowiązków z umowy przedwstępnej na wnioskodawcę.
REKLAMA
REKLAMA
Nieruchomość jest niezabudowaną działką gruntu oznaczoną numerem ewidencyjnym, a sprzedająca nabyła ją na podstawie umowy darowizny. Sprzedająca nie jest czynnym podatnikiem VAT, ale może dokonać rejestracji jako czynny podatnik VAT przed zawarciem umowy przyrzeczonej. Sprzedająca nie wykorzystywała nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej ani nie udostępniała jej podmiotom trzecim.
W tej sprawie zostało zadane pytanie: Czy przeniesienie prawa własności Nieruchomości dokonane przez Sprzedającą na rzecz Kupującego w ramach Transakcji objętej Umową Przyrzeczoną spowoduje dla Kupującego powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych?
Transakcja będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych
W odpowiedzi na pytanie zadane przez Wnioskodawcę, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że przeniesienie prawa własności nieruchomości dokonane przez Sprzedającą na rzecz Kupującego w ramach Umowy Przyrzeczonej nie spowoduje dla Kupującego powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
REKLAMA
Organ powołał się na art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, który wyłącza z opodatkowania PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeśli są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT) lub jeżeli co najmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności. W związku z tym, jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana VAT wg stawki podstawowej, Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty PCC z tytułu nabycia nieruchomości.
"W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 maja 2023 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.159.2023.3.IO, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że "(…) w stosunku do planowanej sprzedaży nieruchomości nie znajdą zastosowania zwolnienia przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 i 9 oraz wyłączenie na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT." A zatem, skoro omawiana Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to umowa sprzedaży ww. działki zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa sprzedaży nie będzie więc podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym na Kupującym czyli Zainteresowanym będącym stroną postępowania - nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji przepisów podatkowych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, wynika, że przeniesienie prawa własności nieruchomości w formie umowy sprzedaży w ramach Umowy Przyrzeczonej nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla Kupującego. Zgodnie z ustawą o PCC, jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT), Kupujący jest zwolniony z obowiązku zapłaty PCC. Takie stanowisko ma zastosowanie w przypadku, gdy Sprzedająca nabyła nieruchomość na podstawie umowy darowizny i nie prowadziła na niej działalności gospodarczej. Wnioskodawca może więc dokonać nabycia nieruchomości od Sprzedającej bez konieczności uiszczenia opodatkowanego PCC.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA