REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy lekarz, który wcześniej pracował na podstawie umowy o pracę, może korzystać z ulgi podatkowej w podatku PIT jako prowadzący działalność gospodarczą?

badanie lekarskie lekarz lekarka pacjent zdrowie choroba medycyna pracy badania wstępne okresowe stetoskop
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni przysługuje prawo do opodatkowania osiąganych dochodów na podstawie art. 30c updof, jeśli świadczone przez nią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi dla podmiotu nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała na podstawie umowy o pracę z tym podmiotem. 

Specjalista w dziedzinie kardiologii

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako lekarz praktykujący ogólną praktykę lekarską. Była zatrudniona na umowę o pracę jako młodszy asystent w oddziale kardiologii. Umowa o pracę została zawarta na czas zastępstwa nieobecnego pracownika. W marcu 2023 roku Wnioskodawczyni podpisała umowę z podmiotem na udzielanie świadczeń zdrowotnych jako specjalista w dziedzinie kardiologii. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że pomimo występowania wspólnych elementów w obu rodzajach stanowisk (młodszy i starszy asystent-specjalista) ich zakres nie jest identyczny i nie pokrywa się w pełni. Stanowisko starszego asystenta-specjalisty wiąże się jednocześnie z większą odpowiedzialnością za podejmowane działania.

REKLAMA

W związku z tym, Wnioskodawczyni zadała pytanie: Czy Wnioskodawczyni przysługuje prawo do opodatkowania osiąganych dochodów na podstawie art. 30c updof?

Możliwość opodatkowania "podatkiem liniowym" 

REKLAMA

Według art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli podatnik uzyskuje przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy, traci prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i zobowiązany jest wpłacać zaliczki od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczone przy zastosowaniu skali podatkowej.

Jednak w przypadku Wnioskodawczyni, zakres wykonywanych czynności w ramach umowy o pracę i działalności gospodarczej jest różny, więc przysługuje jej prawo do opodatkowania dochodów na podstawie art. 30c.

"Wskazała Pani, że pomimo występowania wspólnych elementów w obu rodzajach stanowisk (młodszy i starszy asystent-specjalista) ich zakres nie jest identyczny i nie pokrywa się w pełni. Stanowisko starszego asystenta-specjalisty wiąże się jednocześnie z większą odpowiedzialnością za podejmowane działania. Oznacza to, że świadczone przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi dla podmiotu X nie są tożsame z czynnościami, które wykonywała Pani na podstawie umowy o pracę z tym podmiotem. Zatem nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny może Pani opodatkować dochody z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym, zgodnie z zasadami określonymi w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wnioskodawczyni ma prawo do opodatkowania swoich dochodów na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jej zakres czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę i działalności gospodarczej jest różny, więc przepisy dotyczące opodatkowania w sposób określony w art. 30c nie mają zastosowania. To oznacza, że Wnioskodawczyni może nadal prowadzić swoją działalność jako lekarz praktykujący ogólną praktykę lekarską i korzystać z korzyści podatkowych wynikających z art. 30c updof.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.248.2023.1.PSZ

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA