REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak powinna być liczona kwota do opodatkowania z tytułu cesji partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w TBS?

bezpieczny kredyt pierwsze mieszkanie moje wasze nasze radość szczęście entuzjazm
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku podatnika, który nabył partycypację w 2015 r. i przekazał ją w 2023 r., kwota do opodatkowania z tytułu cesji partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w TBS powinna być liczona od różnicy między wartością partycypacji w czasie zbycia cesji a jej wartością w czasie jej nabycia - potwierdził Dyrektor KIS. 

Partycypacja w mieszkaniu TBS 

W maju 2015 r. podatnik nabył partycypację w mieszkaniu TBS drogą cesji. W umowie partycypacji z 2006 r. podana jest kwota partycypacji oraz zapis dotyczący przekazania partycypacji. W kwietniu 2023 r. podatnik przekazał partycypację na osobę trzecią. Kwota partycypacji jest rewaloryzowana przez TBS, a wartość partycypacji została przeliczona na podstawie obwieszczenia. Przy przekazaniu partycypacji, podatnik otrzymał gotówkę od poprzedniego partycypanta, który przekazywał mu partycypację i mieszkanie. Czynność cesji została dokonana u notariusza, a podatnik posiada potwierdzenie na piśmie od poprzedniego partycypanta oraz poradę prawną od radcy prawnego. Podatnik zbył mieszkanie wraz z żoną poprzez podpisanie cesji partycypacji u notariusza oraz umowy odstąpienia mieszkania.

REKLAMA

We wniosku o wydanie interpretacji zostało sformułowane pytanie: Od jakich kwot powinien Pan zapłacić podatek: (...) zł - (...) zł czyli od kwoty (...) zł (wartość w czasie odstąpienia cesji minus wartość w czasie przyjęcia cesji) czy (...) zł - (...) czyli od kwoty (...) zł (wartość w czasie odstąpienia cesji minus wartość partycypacji z 2006 r.) Wartość partycypacji rewaloryzowana jest zwrotna przez TBS w chwili zdania mieszkania.

Różnica między wartością partycypacji w czasie zbycia cesji a jej wartością w czasie jej nabycia

REKLAMA

Dyrektor KIS udzielił odpowiedzi na pytanie podatnika. Zgodnie z jego stanowiskiem, podatek powinien być zapłacony od kwoty różnicy między wartością partycypacji w czasie odstąpienia cesji a wartością partycypacji w czasie przyjęcia cesji.

"Z przedstawionych przez Pana informacji wynika, że podstawą przekazania Panu partycypacji mieszkania w 2015 r. była cesja tej partycypacji u notariusza. W wyniku tego, z tytułu odstąpienia Panu partycypacji w TBS oraz pozostawionych z mieszkaniu przedmiotów przekazał Pan gotówką poprzedniemu partycypantowi (...) zł. W kwocie tej zatem mieściła się wartość partycypacji oraz wartość przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu przez poprzedniego użytkownika. Mieszkanie zbyli Państwo razem z żoną w ten sposób, że zgodnie ze wskazaniem TBS podpisali Państwo cesję partycypacji u notariusza, na której też nie ma podanych kwot, jednakże w Umowie Odstąpienia Mieszkania, którą podpisali Państwo z osobą, której odstąpili Państwo partycypację, wyszczególniono pozycję wartości partycypacji oraz pozycję wartości za pozostawione w mieszkaniu wyposażenie. Prawidłowe jest zatem Pana stanowisko, w którym stwierdził Pan, iż kwota do opodatkowania z tytułu cesji partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego w TBS powinna być liczona od różnicy między wartością partycypacji w czasie zbycia cesji a jej wartością w czasie jej nabycia." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wnioski dla podatnika są takie, że podatek powinien być zapłacony od różnicy między wartością partycypacji w czasie odstąpienia cesji a wartością partycypacji w czasie przyjęcia cesji. Należy uwzględnić te różnice w obliczeniu podatku od zbycia partycypacji mieszkania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.34.2023.1.WS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA