REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy sprzedaż nieruchomości wraz z instalacją LNG podlega podatkowi VAT?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż nieruchomości wraz z instalacją LNG nie podlega podatkowi VAT, ponieważ podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a, w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT. 

Nieczynna instalacja skraplania gazu LNG wraz z infrastrukturą 

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, który zajmował się obrotem gazem i energią elektryczną. Przedsiębiorstwo zostało przeniesione na Wnioskodawcę w celu zwolnienia z długu jednego z kontrahentów. Nieruchomość, na której znajduje się przedsiębiorstwo, weszła w skład masy upadłości w toku postępowania upadłościowego. Na nieruchomości znajduje się nieczynna instalacja skraplania gazu LNG wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Istniejąca instalacja nie nadaje się do użytkowania. Nieruchomość położona jest na obszarze, dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zaś Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W toku postępowania upadłościowego nieruchomość będzie podlegać zbyciu - wskazano we wniosku interpretacyjnym. 

REKLAMA

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 10a, w związku z art. 29a ust. 8 ustawy?

Sprzedaż nieruchomości podlega zwolnieniu

Zdaniem Dyrektora KIS, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT. 

REKLAMA

Organ przychylił się do stanowiska, że na nieruchomości znajdują się naniesienia trwale związane z gruntem, co oznacza, że sprzedaż powinna być rozpatrywana jako sprzedaż budowli, a nie jako sprzedaż wartości gruntu. Dodatkowo w stosunku do obiektów budowlanych wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Instalacja na nieruchomości nie została formalnie oddana do użytku, co oznacza, że nie doszło do zasiedlenia w rozumieniu ustawy o VAT, a nieruchomość nie była również przedmiotem umów najmu czy dzierżawy. W końcu, Wnioskodawca nie prowadził na tej nieruchomości żadnej działalności gospodarczej.

"Z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy wynika, że prawo do zwolnienia od podatku przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowej nieruchomości. Nie ponosili Państwo również wydatków na ulepszenie znajdujących się na nieruchomości naniesień, w stosunku do których mieliby Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem spełnione zostaną warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, tym samym dostawa budowli znajdujących się na działce nr 1 będzie zwolniona od podatku na podstawie tego przepisu. Stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy, zwolnieniu będzie podlegała także dostawa gruntu, na którym przedmiotowe budowle są posadowione." - wskazał organ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał informację, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT. Wnioskodawca nie będzie musiał odprowadzać podatku VAT od tej transakcji. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.141.2023.1.DS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA