Czy sprzedaż nieruchomości wraz z instalacją LNG podlega podatkowi VAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Nieczynna instalacja skraplania gazu LNG wraz z infrastrukturą
- Sprzedaż nieruchomości podlega zwolnieniu
- Podsumowanie
Nieczynna instalacja skraplania gazu LNG wraz z infrastrukturą
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, który zajmował się obrotem gazem i energią elektryczną. Przedsiębiorstwo zostało przeniesione na Wnioskodawcę w celu zwolnienia z długu jednego z kontrahentów. Nieruchomość, na której znajduje się przedsiębiorstwo, weszła w skład masy upadłości w toku postępowania upadłościowego. Na nieruchomości znajduje się nieczynna instalacja skraplania gazu LNG wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Istniejąca instalacja nie nadaje się do użytkowania. Nieruchomość położona jest na obszarze, dla którego nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zaś Wnioskodawca nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W toku postępowania upadłościowego nieruchomość będzie podlegać zbyciu - wskazano we wniosku interpretacyjnym.
REKLAMA
W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 10a, w związku z art. 29a ust. 8 ustawy?
Sprzedaż nieruchomości podlega zwolnieniu
Zdaniem Dyrektora KIS, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT.
REKLAMA
Organ przychylił się do stanowiska, że na nieruchomości znajdują się naniesienia trwale związane z gruntem, co oznacza, że sprzedaż powinna być rozpatrywana jako sprzedaż budowli, a nie jako sprzedaż wartości gruntu. Dodatkowo w stosunku do obiektów budowlanych wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Instalacja na nieruchomości nie została formalnie oddana do użytku, co oznacza, że nie doszło do zasiedlenia w rozumieniu ustawy o VAT, a nieruchomość nie była również przedmiotem umów najmu czy dzierżawy. W końcu, Wnioskodawca nie prowadził na tej nieruchomości żadnej działalności gospodarczej.
"Z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy wynika, że prawo do zwolnienia od podatku przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, nie przysługiwało Państwu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowej nieruchomości. Nie ponosili Państwo również wydatków na ulepszenie znajdujących się na nieruchomości naniesień, w stosunku do których mieliby Państwo prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem spełnione zostaną warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, tym samym dostawa budowli znajdujących się na działce nr 1 będzie zwolniona od podatku na podstawie tego przepisu. Stosownie do art. 29a ust. 8 ustawy, zwolnieniu będzie podlegała także dostawa gruntu, na którym przedmiotowe budowle są posadowione." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wnioskodawca otrzymał informację, że sprzedaż przedmiotowej nieruchomości podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a, w związku z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT. Wnioskodawca nie będzie musiał odprowadzać podatku VAT od tej transakcji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.