REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy firma ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego, zawartego w fakturach zakupu samochodów osobowych i pozostałych wydatków z nimi związanych, użytkowanych wyłącznie do działalności polegającej na ich odprzedaży?

Volkswagen ID.7
Volkswagen ID.7
Aktywny tempomat dopasowuje prędkość auta do sytuacji na drodze. W razie potrzeby może zwolnić, przyspieszyć lub zatrzymać auto
Volkswagen
Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że istnieje możliwość odliczenia 100% podatku VAT z faktur dokumentujących wszelkie wydatki związane z przygotowaniem samochodu do sprzedaży. Jest tak w przypadku, jeśli wszelkie naprawy, czyszczenie czy inne zabiegi konserwujące pojazdów, są dokonywane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i są niezbędne do utrzymania przedmiotowych pojazdów w stanie technicznym nadającym się do dalszej odsprzedaży.

Sprzedaż samochodów

Firma zajmuje się sprzedażą samochodów. Przed transakcją firma wykonuje niezbędne naprawy, konserwację i czyszczenie pojazdów, w celu przygotowania ich do sprzedaży. Po dokonaniu sprzedaży firma odprowadza podatek od tych towarów i usług w wysokości 100%. Firma pytająca zapytała, czy ma pełne prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, naliczonego przy zakupie tych pojazdów, jak i wskazanych innych kosztów związanych z tymi pojazdami, tj. bez zastosowania 50% ograniczenia, w odniesieniu do kwoty podatku, o którym mowa w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

REKLAMA

Firma ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT

REKLAMA

Według stanowiska Dyrektora KIS, firma ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodów oraz związanych z nimi kosztów. Zgodnie z przepisami prawa, kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi stanowi zwykle 50% kwoty podatku wynikającego z zakupu. Jednak w tym konkretnym przypadku, gdzie samochody są wykorzystywane wyłącznie w celu sprzedaży jako produkt handlowy, firma może dokonać pełnego odliczenia podatku VAT.

"Zatem w analizowanej sprawie z uwagi na fakt, że przedmiotem wniosku są samochody osobowe użytkowane wyłącznie do działalności polegającej na ich odprzedaży (co stanowi przedmiot Państwa działalności) oraz - jak wskazali Państwo we wniosku - pojazdy będą nieużywane i garażowane, a ich poruszanie się będzie mieć jedynie z naprawą, konserwacją, myciem oraz prezentowaniem potencjalnemu kupującemu, zatem nie będą służyć one celom prywatnym ani też służbowym, to zastosowanie znajdzie przepis art. 86a ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 86a ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy. Wobec tego - biorąc pod uwagę fakt, że czynności do jakich wykorzystywane będą samochody osobowe będą czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT - będzie Państwu przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach zakupu samochodów osobowych i pozostałych wydatków z nimi związanych, o ile nie zaistnieją wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy. W konsekwencji nie będą Państwo mieli obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu ww. pojazdów." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z interpretacji wynika, że firma ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie samochodów oraz związanych z nimi kosztów. Oznacza to, że firma może odliczyć całą kwotę podatku VAT od faktur dokumentujących wydatki związane z przygotowaniem samochodów do sprzedaży. Interpretacja ta ma znaczenie dla pytającej firmy, ponieważ umożliwia jej obniżenie kosztów działalności gospodarczej poprzez odliczenie pełnego podatku VAT. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.63.2023.2.MB

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA