REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaskarżyć interpretację indywidualną?

Jak zaskarżyć interpretację indywidualną?
Jak zaskarżyć interpretację indywidualną?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja indywidualna to narzędzie, które pozwala podatnikom uzyskać oficjalne stanowisko organu podatkowego na temat konkretnego zagadnienia podatkowego. Jednak co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z otrzymaną interpretacją? Poniżej znajdziesz kroki, które należy podjąć, aby zaskarżyć interpretację indywidualną.

Czym jest interpretacja indywidualna?

Wyjaśnijmy na wstępie, że interpretacja indywidualna jest odpowiedzią organu podatkowego na konkretne pytanie podatnika dotyczące stosowania przepisów podatkowych w określonej sytuacji. Dzięki niej podatnik może dowiedzieć się, jakie są oficjalne stanowisko i oczekiwania organu podatkowego w odniesieniu do danej sprawy.

REKLAMA

Interpretacja jest ważnym narzędziem, które pozwala uniknąć nieporozumień i potencjalnych konfliktów z organami podatkowymi w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna jest wiążąca tylko dla organu, który ją wydał, i tylko w odniesieniu do konkretnej sytuacji opisanej przez podatnika.

Kiedy możesz zaskarżyć interpretację podatkową?

REKLAMA

Jeśli uważasz, że interpretacja indywidualna jest niezgodna z obowiązującym prawem lub narusza Twoje prawa, masz prawo ją zaskarżyć. Skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego (WSA) można złożyć w ciągu 30 dni od dnia doręczenia interpretacji.

Skargę składa się za pośrednictwem Krajowej Informacji Skarbowej. Warto zwrócić uwagę, że skarga powinna być uzasadniona i zawierać konkretne argumenty, dlaczego uważasz, że interpretacja jest błędna.

Urząd skarbowy musi przekazać skargę sądowi wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę w terminie 30 dni od dnia jej otrzymania.

Ważne

Wniesienie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania decyzji, z którą się nie zgadzasz. Przy czym możesz złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji. Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji możesz zamieścić w samej skardze albo w odrębnym piśmie.

Jeżeli Twoja skarga ma błędy formalne, które powodują, że sąd nie może rozpatrzyć Twojej sprawy, dostaniesz wezwanie do usunięcia braków. Na uzupełnienie lub poprawienie skargi masz 7 dni. Jeżeli tego nie zrobisz, sąd nie zajmie się twoją skargą.

Złożenie skargi kosztuje. Od skargi na indywidualną interpretację przepisów podatkowych pobierany jest wpis stały w wysokości 200 zł.

Jakie są możliwe działania po złożeniu skargi?

Po złożeniu skargi, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej może ponowne rozpatrzeć sprawę. Może on uwzględnić Twoją skargę i zmienić interpretację z urzędu. Jeśli jednak nie zrobi tego, skarga zostanie przekazana do WSA, który podejmie decyzję w sprawie.

Ważne

Dyrektor KIS może w ciągu 30 dni zmienić z urzędu interpretację, uwzględniając skargę do sądu administracyjnego.

W przypadku gdy zamiast interpretacji podatkowej otrzymałeś postanowienie (czyli decyzję o odmowie wydania interpretacji), możesz wnieść zażalenie do Krajowej Informacji Skarbowej. Jeśli twoje zażalenie zostanie odrzucone, masz prawo wnieść skargę do WSA.

Ochrona podatnika

REKLAMA

Indywidualna interpretacja podatkowa ma na celu ochronę podatnika. Jeśli podatnik zastosuje się do otrzymanej interpretacji, nie może ponieść negatywnych konsekwencji, nawet jeśli później interpretacja zostanie zmieniona lub uchylona przez sąd. To oznacza, że jeśli działasz zgodnie z interpretacją, która później zostaje zakwestionowana, nie będziesz musiał płacić kary ani odsetek za zwłokę. Jest to ważne narzędzie, które chroni podatników przed nieprzewidywalnymi decyzjami organów podatkowych.

Mając na uwadze powyższe informacje, warto zwrócić uwagę na to, że interpretacja indywidualna jest ważnym narzędziem, które może pomóc w uniknięciu nieporozumień z organami podatkowymi. Jeśli jednak uważasz, że otrzymana interpretacja jest błędna, masz prawo ją zaskarżyć i bronić swoich praw.

Polecamy: PODATKI 2023. Praktyczny komplet wiedzy o zmianach w podatkach. Sprawdź ofertę specjalną

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA