REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie nieruchomości z majątku spółki komandytowej na rzecz wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

projekt domu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że wycofanie z majątku spółki komandytowej składnika majątku w postaci nieruchomości i nieodpłatne przekazanie jej do majątku wspólników, w części odpowiadającej ich udziałom w zysku spółki komandytowej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zatem nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Wycofanie nieruchomości ze spółki komandytowej 

Wnioskodawca, będący wspólnikiem spółki komandytowej, posiada nieruchomość, na której znajduje się budynek wielorodzinny. Wspólnikami spółki są Wnioskodawca oraz  pewna spółka. Wnioskodawca i spółka planują wycofanie nieruchomości ze spółki komandytowej i przekazanie jej na własność każdego z nich proporcjonalnie do ich udziałów. W celu tego przekazania planowane jest podjęcie uchwały wspólników oraz zawarcie umowy notarialnej. Wnioskodawcy nie planują likwidacji spółki komandytowej, która nadal będzie prowadzić działalność na pozostałym majątku.

REKLAMA

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy od opisanej czynności nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz wspólników spółki komandytowej, do ich majątków prywatnych, w części odpowiadającej ich udziałom w zysku spółki komandytowej, powstanie zobowiązanie Wnioskodawcy/wspólnika w podatku od spadków i darowizn? 

Przekazanie nie jest umową darowizny, ani umową zniesienia współwłasności

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że przekazanie nieruchomości z majątku spółki komandytowej na rzecz wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Organ uzasadnił to faktem, że przekazanie nie jest umową darowizny, ani umową zniesienia współwłasności, zgodnie z definicjami zawartymi w Kodeksie cywilnym. Przeniesienie majątku nie będzie stanowiło wycofania wkładu. 

"Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, iż czynność wycofania nieruchomości ze spółki i jej przekazanie na cele prywatne nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym), wolą wspólników spółki nie jest zawarcie umowy darowizny. Żaden ze wspólników nie otrzymuje przysporzenia majątkowego, kosztem innego wspólnika. Wspólnicy utrzymują swój stan posiadania, co oznacza, że nieodpłatne przekazanie przez Spółkę nieruchomości, na cele osobiste wspólników, w sytuacji, gdy zachowane zostaną proporcje udziałów, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W związku z powyższym czynność ta nie powoduje obowiązku zapłaty tego podatku. Powyższą opinię Wnioskodawcy podzielił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji przedstawionej w piśmie z dnia 14 czerwca 2022 r. (0111-KDIB2-3.4015.228.2021.6.ASZ)." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że nieodpłatne przekazanie nieruchomości z majątku spółki komandytowej na rzecz wspólników, proporcjonalnie do ich udziałów, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jest to zgodne z przepisami ustawy, ponieważ czynność ta nie spełnia kryteriów umowy darowizny ani umowy zniesienia współwłasności. Dla Wnioskodawcy oznacza to możliwość przekazania nieruchomości na swoją własność bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.28.2023.1.DR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA