Czy zwrot nadpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych i odsetek ustawowych podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Ustalenie nieważności umowy kredytu
Podatnik zawarł umowę kredytu hipotecznego z Bankiem, w której kwota kredytu była udzielona w złotych polskich, a saldo zadłużenia było indeksowane do waluty CHF. Następnie wniósł sprawę do Sądu o ustalenie nieważności tej umowy oraz zwrotu wszystkich wpłaconych kwot, tytułem wykonania potencjalnie nieważnej umowy. Sąd Okręgowy orzekł na korzyść podatnika, uznając umowę za nieważną i zasądzając na jego rzecz określone kwoty, w tym nadpłacone raty kapitałowo-odsetkowe oraz odsetki ustawowe za opóźnienie. Sąd Apelacyjny oddalił apelację Banku, potwierdzając wyrok Sądu Okręgowego.
REKLAMA
Podatnik skierował pytanie do Dyrektora KIS: Czy zwrot przez Bank zapłaconych przez Pana rat kapitałowo-odsetkowych ponad udzielony kapitał kredytu (kwota ta została przekazana w ramach rozliczeń z Bankiem), w związku z wykonywaniem nieważnej umowy kredytu oraz kwota odsetek ustawowych za opóźnienie od roszczenia wskazywanego w pozwie (tj. zwrotu wszystkich zapłaconych rat kapitałowo -odsetkowych) podlega opodatkowaniu w rozumieniu ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)?
Brak PIT
REKLAMA
Organ stwierdził, że art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Zdaniem organu, otrzymana kwota nie jest przychodem dla Wnioskodawcy. Dyrektor KIS stwierdził, że to świadczenie nie podlega opodatkowaniu.
Co do odsetek ustawowych za opóźnienie, organ wskazał na art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem, odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty należności, które nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, są zwolnione od podatku dochodowego.
"Skoro otrzymany przez Pana zwrot nadpłaconych rat kredytu nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to wypłacone od tego świadczenia odsetki ustawowe za opóźnienie będą zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95b ww. ustawy. W konsekwencji, zasądzone wyrokiem odsetki ustawowe za opóźnienie są w całości zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z interpretacji KIS wynika, że zwrot nadpłaconych rat kapitałowo-odsetkowych, które przekroczyły udzielony kapitał kredytu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podobnie, odsetki ustawowe za opóźnienie, obliczone od spłaconych rat kapitałowo-odsetkowych, również nie są opodatkowane.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA