REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy Ochotnicza Straż Pożarna może odliczyć VAT od sprzętu i wyposażenia osobistego?

Zakup sprzętu i wyposażenia osobistego przez OSP. Co z VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) boryka się z problemem odliczenia VAT związanego z zakupem sprzętu i wyposażenia osobistego. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała stanowisko, stwierdzając, że OSP nie ma prawa do odliczenia podatku, ponieważ zakup ten nie będzie służył sprzedaży opodatkowanej.

Zakup sprzętu i wyposażenia osobistego przez OSP. Co z VAT?

Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) planuje zakupić sprzęt i wyposażenie osobiste, które będą wykorzystywane podczas zdarzeń, takich jak pożary i miejscowe zagrożenia. W związku z tym OSP złożyła wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowita kwota zakupu wynosi ... zł, a środki finansowe na ten cel pochodzą z WFOŚiGW oraz środków własnych OSP. OSP będzie właścicielem i użytkownikiem zakupionego sprzętu.

REKLAMA

REKLAMA

Wykaz planowanego do zakupienia sprzętu obejmuje m.in. ubrania strażackie, zestaw podkładów i klinów do stabilizacji pojazdów, drabinę przenośną ratowniczą, linki strażackie, wodery, wąż tłoczny, tłumicę, mostek przejazdowy, topór, przeciągarkę linową, detektor prądu przemiennego, kurtynę wodną, parawan ochronny, zbiornik przenośny na wodę, megafon oraz pilę tarczową do stali i betonu.

OSP zamierza wykorzystywać ten sprzęt do działań ratowniczych i ochrony środowiska w ramach nieodpłatnej działalności statutowej stowarzyszenia oraz do realizacji przedsięwzięć mających na celu ochronę życia, zdrowia, mienia lub środowiska przed pożarem, klęską żywiołową lub innym miejscowym zagrożeniem.

OSP jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Brak prawa do odliczenia VAT w związku z planowanym zakupem sprzętu i wyposażenia osobistego

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdza, że OSP nie przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług związanych z zakupem sprzętu i wyposażenia osobistego. KIS powołuje się na fakt, że zakup ten nie będzie służył sprzedaży opodatkowanej. Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w przypadku, gdy podatnik jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi jest warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

REKLAMA

Na podstawie stanowiska Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że Ochotnicza Straż Pożarna nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług związanych z zakupem sprzętu i wyposażenia osobistego. Wynika to z faktu, że zakup ten nie będzie służył sprzedaży opodatkowanej. W związku z tym OSP będzie zobowiązana do opłacenia pełnej kwoty podatku od towarów i usług związanej z tymi zakupami.

Dla organów administracji skarbowej interpretacja ta oznacza, że OSP nie będzie mogła dokonać odliczenia podatku od towarów i usług w związku z tymi zakupami. W przypadku kontroli podatkowej organy te mogą sprawdzić, czy OSP rzeczywiście opłaciła pełną kwotę podatku od towarów i usług związanej z tymi zakupami.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.109.2023.1.SM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

  Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

  Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  REKLAMA

  Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

  Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

  Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  REKLAMA

  Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

  Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

  REKLAMA