REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego przez OSP. Co z PCC?

Straż pożarna
Straż pożarna
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W świetle najnowszej interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego opodatkowanego podatkiem od towarów i usług nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pytanie straży pożarnej o PCC od kupna samochodu ratowniczego

Ochotnicza Straż Pożarna w B., stowarzyszenie mające na celu zapobieganie pożarom i współdziałanie w tym zakresie z różnymi organami, planuje nabyć samochód ratowniczo-gaśniczy od przedsiębiorcy, który jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Transakcja ma zostać udokumentowana fakturą, a zapłata za fakturę nastąpi częściowo ze środków Gminy, częściowo z dotacji pozyskanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w B. Gmina nie będzie korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury, ponieważ nie będzie figurować jako strona transakcji.

REKLAMA

REKLAMA

Pytanie, które postawiono KIS, brzmiało: Czy stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w B. dokonując transakcji nabycia samochodu ratowniczo-gaśniczego, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i udokumentowanej fakturą, będzie obowiązane do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od tej transakcji?

OSP uważało, że nabycie samochodu ratowniczo-gaśniczego nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Argumentowano, że wynika to wprost z treści art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko KIS: brak podatku

Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W interpretacji podkreślono, że jeżeli transakcja zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego będzie objęta podatkiem od towarów i usług i będzie nim opodatkowana, to transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku, wnioskodawca nie będzie zobligowany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu tej transakcji.

REKLAMA

Wnioskodawca i organ podatkowy zgodnie stwierdzili, że obciążenie nabywcy obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania transakcji zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego (jednocześnie podatkiem od towarów i usług i podatkiem od czynności cywilnoprawnych), co jest niezgodne z przepisami prawa podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowując, interpretacja KIS potwierdza, że zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego opodatkowanego podatkiem od towarów i usług nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla organizacji takich jak Ochotnicza Straż Pożarna, które dokonują takich transakcji w ramach swojej działalności.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.509.2022.1.BD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA