Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego przez OSP. Co z PCC?
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie straży pożarnej o PCC od kupna samochodu ratowniczego
Ochotnicza Straż Pożarna w B., stowarzyszenie mające na celu zapobieganie pożarom i współdziałanie w tym zakresie z różnymi organami, planuje nabyć samochód ratowniczo-gaśniczy od przedsiębiorcy, który jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Transakcja ma zostać udokumentowana fakturą, a zapłata za fakturę nastąpi częściowo ze środków Gminy, częściowo z dotacji pozyskanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w B. Gmina nie będzie korzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury, ponieważ nie będzie figurować jako strona transakcji.
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie, które postawiono KIS, brzmiało: Czy stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna w B. dokonując transakcji nabycia samochodu ratowniczo-gaśniczego, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i udokumentowanej fakturą, będzie obowiązane do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od tej transakcji?
OSP uważało, że nabycie samochodu ratowniczo-gaśniczego nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Argumentowano, że wynika to wprost z treści art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który stanowi, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Stanowisko KIS: brak podatku
Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W interpretacji podkreślono, że jeżeli transakcja zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego będzie objęta podatkiem od towarów i usług i będzie nim opodatkowana, to transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku, wnioskodawca nie będzie zobligowany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu tej transakcji.
REKLAMA
Wnioskodawca i organ podatkowy zgodnie stwierdzili, że obciążenie nabywcy obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych doprowadziłoby do podwójnego opodatkowania transakcji zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego (jednocześnie podatkiem od towarów i usług i podatkiem od czynności cywilnoprawnych), co jest niezgodne z przepisami prawa podatkowego.
Podsumowując, interpretacja KIS potwierdza, że zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego opodatkowanego podatkiem od towarów i usług nie podlega dodatkowemu opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla organizacji takich jak Ochotnicza Straż Pożarna, które dokonują takich transakcji w ramach swojej działalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.