Koniec z PCC od 31 sierpnia! Przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego
- Koniec z PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego
- Kiedy zniesienie PCC od sprzedaży mieszkania lub domu jednorodzinnego?
- Zniesienie PCC na pierwsze mieszkanie - ustawa
Koniec z PCC przy zakupie pierwszej nieruchomości z rynku wtórnego
- Przykładowo, jeżeli mieszkanie będzie kosztowało 700 000 zł, to przy obecnej stawce PCC wynoszącej 2% trzeba by zapłacić podatek w wysokości 14 000 zł. Od 31 sierpnia ta konieczność zniknie. Z pewnością będzie to znacząca oszczędność dla nabywców, którzy zaoszczędzone środki będą mogli przeznaczyć na przykład na remont czy odświeżenie mieszkania – mówi Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.
Ekspert zwraca również uwagę, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie przeniesienia praw do danego lokalu, czyli kiedy nowy właściciel podpisze umowę w formie aktu notarialnego. – Warto więc zaczekać, o ile to możliwe, na podpisanie ostatecznego aktu notarialnego właśnie do 31 sierpnia – radzi Piotr Juszczyk.
Kiedy zniesienie PCC od sprzedaży mieszkania lub domu jednorodzinnego?
Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami zniesienie PCC dotyczy sprzedaży prawa do własności mieszkania lub domu jednorodzinnego pod warunkiem, że nabywca nie posiadał wcześniej prawa do innej nieruchomości mieszkalnej. Jeśli jednak posiadał udział w prawach własnościowych, to zwolnienie nie obejmuje tych przypadków, w których przekracza on 50% lub został nabyty drogą dziedziczenia.
Zniesienie PCC na pierwsze mieszkanie - ustawa
Oto pełna treść ustawy dotycząca zniesienia PCC na pierwsze mieszkanie, opublikowana w Dzienniku Ustaw: USTAWA z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw - rok 2023 poz. 1463
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.