REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że sprzedając nieruchomość na cele publiczne (inwestycje), realizowane przez Skarb Państwa, podatnik powinien być zwolniony od zapłaty podatku dochodowego od takiej transakcji zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć

W dniu 14 lutego 2022 roku podatnik został obdarowany wraz z bratem przez rodziców darowizną w postaci nieruchomości - gospodarstwa rolnego. Nieruchomość objęta darowizną została zaproponowana do sprzedaży w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Jeżeli podatnik nie zgodziłby się na sprzedaż, przewidziane było wywłaszczenie. Podatnik zdecydował się na dobrowolną sprzedaż, aby uniknąć procesu wywłaszczenia.

REKLAMA

REKLAMA

 Sprzedaż nieruchomości została dokonana w dniu 6 lutego 2023 roku na rzecz spółki w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Przedmiotem sprzedaży były działki, które były współwłasnością podatnika i brata oraz działki, które były wyłącznie własnością podatnika. Podatnik uzyskał przychody z tytułu odszkodowania wypłacanego zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami. Zbycie nieruchomości miało miejsce na cele uzasadniające wywłaszczenie, a sprzedaż nastąpiła w związku z prawem pierwokupu spółki. 

Nieruchomości znajdują się na obszarze, dla którego obowiązują szczególne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i gospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji celu publicznego.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy jako obdarowana darowizną, która ustanowiła Panią właścicielem, jest Pani zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego od przeprowadzonej transakcji sprzedaży do A. na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa?

Brak PIT

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od przeprowadzonej transakcji sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa. Organ odwołał się do art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje zwolnienie od opłaty podatku dochodowego od takiej transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że uzyskała Pani przychód z tytułu sprzedaży działek oraz udziałów w działkach. Sprzedaż nastąpiła w związku z wykonaniem przez A. prawa pierwokupu. Nabycie przez Panią działek oraz udziałów w działkach nastąpiło w drodze darowizny od rodziców, czyli miało charakter nieodpłatny. Tym samym nie został spełniony jeden z warunków wyłączających przedmiotowe zwolnienie, gdyż cena nie stanowiła elementu nabycia. Zatem, uzyskany przez Panią przychód z tytułu sprzedaży działek nr 1/3 i nr 1/5 oraz udziału w działkach nr 4/2, nr 6, nr 9, nr 6 w Programie Dobrowolnych Nabyć w związku z wykonaniem przez A. prawa pierwokupu na cele realizacji inwestycji publicznej Skarbu Państwa, tj. A., korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku z tego tytułu." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikający z interpretacji organów administracji skarbowej wniosek dla pytającego jest taki, że nie jest on zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa. Podatnik nie musi płacić podatku dochodowego od uzyskanych przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.29.2023.3.AC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA