REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik jest zwolniony z podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych?

działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
działka użytkowanie wieczyste nieruchomość własność katastr grunt ewidencja gruntów księga wieczysta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że sprzedając nieruchomość na cele publiczne (inwestycje), realizowane przez Skarb Państwa, podatnik powinien być zwolniony od zapłaty podatku dochodowego od takiej transakcji zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Sprzedaż w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć

REKLAMA

W dniu 14 lutego 2022 roku podatnik został obdarowany wraz z bratem przez rodziców darowizną w postaci nieruchomości - gospodarstwa rolnego. Nieruchomość objęta darowizną została zaproponowana do sprzedaży w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Jeżeli podatnik nie zgodziłby się na sprzedaż, przewidziane było wywłaszczenie. Podatnik zdecydował się na dobrowolną sprzedaż, aby uniknąć procesu wywłaszczenia.

REKLAMA

 Sprzedaż nieruchomości została dokonana w dniu 6 lutego 2023 roku na rzecz spółki w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Przedmiotem sprzedaży były działki, które były współwłasnością podatnika i brata oraz działki, które były wyłącznie własnością podatnika. Podatnik uzyskał przychody z tytułu odszkodowania wypłacanego zgodnie z przepisami o gospodarce nieruchomościami. Zbycie nieruchomości miało miejsce na cele uzasadniające wywłaszczenie, a sprzedaż nastąpiła w związku z prawem pierwokupu spółki. 

Nieruchomości znajdują się na obszarze, dla którego obowiązują szczególne zasady gospodarowania nieruchomościami, planowania i gospodarowania przestrzennego oraz realizacji inwestycji celu publicznego.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy jako obdarowana darowizną, która ustanowiła Panią właścicielem, jest Pani zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego od przeprowadzonej transakcji sprzedaży do A. na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa?

Brak PIT

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od przeprowadzonej transakcji sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa. Organ odwołał się do art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który przewiduje zwolnienie od opłaty podatku dochodowego od takiej transakcji.

"Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że uzyskała Pani przychód z tytułu sprzedaży działek oraz udziałów w działkach. Sprzedaż nastąpiła w związku z wykonaniem przez A. prawa pierwokupu. Nabycie przez Panią działek oraz udziałów w działkach nastąpiło w drodze darowizny od rodziców, czyli miało charakter nieodpłatny. Tym samym nie został spełniony jeden z warunków wyłączających przedmiotowe zwolnienie, gdyż cena nie stanowiła elementu nabycia. Zatem, uzyskany przez Panią przychód z tytułu sprzedaży działek nr 1/3 i nr 1/5 oraz udziału w działkach nr 4/2, nr 6, nr 9, nr 6 w Programie Dobrowolnych Nabyć w związku z wykonaniem przez A. prawa pierwokupu na cele realizacji inwestycji publicznej Skarbu Państwa, tj. A., korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 29aa) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku z tego tytułu." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikający z interpretacji organów administracji skarbowej wniosek dla pytającego jest taki, że nie jest on zobowiązany do uiszczenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości na cele inwestycji publicznych Skarbu Państwa. Podatnik nie musi płacić podatku dochodowego od uzyskanych przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.29.2023.3.AC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA