Czy szkolenia z zakresu opieki nad dziećmi są zwolnione z VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Świadczenie różnych szkoleń z zakresu opieki nad dziećmi
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu różnych szkoleń z zakresu opieki nad dziećmi. Chciałby dowiedzieć się, czy te usługi są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT. Wnioskodawca podał, że jego firma nie jest objęta systemem oświaty, a szkolenia prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. firma Wnioskodawcy posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej.
REKLAMA
Zadane pytanie brzmiało: Czy świadczone przez firmę Wnioskodawcy szkolenia są zwolnione z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a), zgodnie z którym zwolnienie dotyczy usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, innych niż wymienione w pkt 26a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.
Zwolnione z VAT
REKLAMA
Według stanowiska udzielonego przez Dyrektora KIS, usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez firmę Wnioskodawcy są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT. Organ uznał, że usługi te nie są objęte zwolnieniem przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Ponadto, szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę spełniają wymogi definicji usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego określonej w art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) NR 282/2011.
"Z uwagi na przedstawione okoliczności sprawy wskazać należy, że usługi szkolenia dla opiekunów w żłobku i klubie dziecięcym, opiekunów dziennych i wolontariuszy w kontekście powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego spełniają definicję usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Szkolenia te mają na celu uaktualnienie lub uzyskanie wiedzy niezbędnej dla celów zawodowych, ponieważ szkolenia prowadzone przez Pana przeznaczone są dla osób, które ubiegają się o zatrudnienie w ww. charakterze. Celem szkoleń (w myśl przepisów cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej) jest opanowanie przez uczestników wiedzy i umiejętności dotyczących rozwoju dziecka w wieku do lat 3. Konieczność organizowania takich szkoleń została określona przede wszystkim w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, a ponadto w powołanym powyżej rozporządzeniu. Szkolenia te są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w ww. odrębnych przepisach." - wskazał organ.
Podsumowanie
Na podstawie udzielonej interpretacji, wnioskodawca może uznać, że świadczone przez jego firmę szkolenia są zwolnione z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT. Oznacza to, że nie musi doliczać podatku VAT do swoich usług.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.