REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy szkolenia z zakresu opieki nad dziećmi są zwolnione z VAT?

żłobek dzieci przedszkole
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że świadczone usługi szkoleniowe dla opiekunów w żłobku i klubie dziecięcym, opiekunów dziennych i wolontariuszy, tj. dla osób biorących udział w kursach uzupełniających i podnoszących ich kwalifikacje zawodowe, prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT. 

Świadczenie różnych szkoleń z zakresu opieki nad dziećmi

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu różnych szkoleń z zakresu opieki nad dziećmi. Chciałby dowiedzieć się, czy te usługi są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT. Wnioskodawca podał, że jego firma nie jest objęta systemem oświaty, a szkolenia prowadzone są w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. firma Wnioskodawcy posiada wpis do rejestru instytucji szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej. 

REKLAMA

Zadane pytanie brzmiało: Czy świadczone przez firmę Wnioskodawcy szkolenia są zwolnione z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a), zgodnie z którym zwolnienie dotyczy usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, innych niż wymienione w pkt 26a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Zwolnione z VAT

REKLAMA

Według stanowiska udzielonego przez Dyrektora KIS, usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez firmę Wnioskodawcy są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT. Organ uznał, że usługi te nie są objęte zwolnieniem przewidzianym w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT. Ponadto, szkolenia prowadzone przez Wnioskodawcę spełniają wymogi definicji usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego określonej w art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) NR 282/2011.

"Z uwagi na przedstawione okoliczności sprawy wskazać należy, że usługi szkolenia dla opiekunów w żłobku i klubie dziecięcym, opiekunów dziennych i wolontariuszy w kontekście powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego spełniają definicję usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Szkolenia te mają na celu uaktualnienie lub uzyskanie wiedzy niezbędnej dla celów zawodowych, ponieważ szkolenia prowadzone przez Pana przeznaczone są dla osób, które ubiegają się o zatrudnienie w ww. charakterze. Celem szkoleń (w myśl przepisów cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej) jest opanowanie przez uczestników wiedzy i umiejętności dotyczących rozwoju dziecka w wieku do lat 3. Konieczność organizowania takich szkoleń została określona przede wszystkim w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, a ponadto w powołanym powyżej rozporządzeniu. Szkolenia te są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w ww. odrębnych przepisach." - wskazał organ.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji, wnioskodawca może uznać, że świadczone przez jego firmę szkolenia są zwolnione z VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o VAT. Oznacza to, że nie musi doliczać podatku VAT do swoich usług. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.489.2022.1.KS

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA