Czy wartość nominalna udziałów jest podstawą opodatkowania VAT przy wniesieniu nieruchomości jako aport do spółki?
REKLAMA
REKLAMA
Wniesienie nieruchomości jako aport do nowej spółki z o.o.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i obrotu nieruchomościami. Zakupił działkę budowlaną od Miasta i planuje wniesienie tej nieruchomości jako aport do nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której będzie większościowym udziałowcem.
REKLAMA
Przed założeniem spółki, Wnioskodawca chce poznać skutki podatkowe takiego aportu. Wobec tego zadał pytanie: Czy Wnioskodawca prawidłowo określa podstawę opodatkowania VAT czynności wniesienia przez niego wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości w kwocie wartości nominalnej udziałów wydanych przez spółkę tworzących kapitał zakładowy spółki pomniejszonej o wartość podatku VAT?
Podstawa opodatkowania VAT
REKLAMA
Według Dyrektora KIS, podstawą opodatkowania VAT z tytułu wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki, będzie kwota odpowiadająca wartości nominalnej udziałów, wydanych przez spółkę w zamian za wkład niepieniężny. Nie ma znaczenia fakt, że część wartości nieruchomości zostanie przekazana na kapitał zapasowy spółki. Podstawą opodatkowania jest wartość nominalna udziałów, a nie wartość rynkowa nieruchomości.
"Podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia przez Pana Nieruchomości w drodze wkładu niepieniężnego do Spółki w zamian za objęcie udziałów będzie - zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy w zw. z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy - wszystko, co stanowi zapłatę, którą otrzyma Pan od Spółki z tytułu dokonania tej transakcji, pomniejszone o kwotę podatku VAT." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wnioskodawca prawidłowo określa podstawę opodatkowania VAT z tytułu wniesienia aportu w postaci nieruchomości do spółki. Wnioskodawca określając podstawę opodatkowania na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, powinien ustalić ją w oparciu o wartość nominalną udziałów pomniejszoną o kwotę należnego VAT (na podstawie art. 29a ust. 6 ustawy o VAT).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.