Czy darowizna samochodu po leasingu operacyjnym generuje obowiązek podatkowy VAT?
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie o wykup samochodu z leasingu
Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą, korzystał z samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po zakończeniu umowy, wnioskodawca wykupił samochód, a następnie przekazał go w formie darowizny. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy taka darowizna generuje obowiązek zapłaty podatku VAT. Dodatkowo, wnioskodawca wyraził wątpliwości, czy po wykupie samochodu z leasingu oraz darowiznie pojazdu, nie powstanie konieczność skorygowania podatku naliczonego odliczonego wcześniej z faktur wystawionych przez leasingodawcę przed wykupem samochodu i z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych.
Wnioskodawca był zdania, że darowizna samochodu po leasingu operacyjnym nie powinna generować obowiązku zapłaty podatku VAT. Wnioskodawca argumentował, że wykup samochodu, tj. przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy leasingu jest odrębną czynnością - dostawą towaru - niezwiązaną z samą umową leasingu jak i wydatkami eksploatacyjnymi, ponoszonymi na bieżąco.
Leasing operacyjny jest usługą, a nie dostawą towaru
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podzielił stanowisko wnioskodawcy. W interpretacji wskazano, że darowizna samochodu po leasingu operacyjnym nie generuje obowiązku zapłaty podatku VAT. Ponadto, nie ma konieczności korygowania podatku naliczonego odliczanego wcześniej z faktur wystawionych przez leasingodawcę przed wykupem samochodu i z faktur dotyczących wydatków eksploatacyjnych.
Podkreślono, że leasing operacyjny jest usługą, a nie dostawą towaru. Wnioskodawca, jako leasingobiorca, nabywa prawo do korzystania z samochodu (usługę), a nie prawo własności (towar). Wydatki związane z używaniem pojazdu na podstawie umowy leasingu nie podlegają korekcie. Odliczenie tych wydatków odbywa się na bieżąco, a nie jednorazowo. W momencie zakończenia umowy leasingu brak jest konieczności korygowania dokonanych odliczeń kwot podatku naliczonego od opłat leasingowych za okresy rozliczeniowe, kiedy samochód służył prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.