Czy ryczałty dla kuratorów zawodowych są zwolnione z podatku dochodowego?
REKLAMA
REKLAMA
Dojazdy służbowe
Kuratorzy zawodowi otrzymują ryczałty na pokrycie zwiększonych kosztów dojazdów służbowych, wynikających z konieczności używania pojazdu prywatnego do celów służbowych. Ryczałt ten jest przyznawany przez prezesa sądu okręgowego na wniosek kuratora zawodowego i zatwierdzony przez kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej. Wnioskodawca zapytał, czy taki ryczałt stanowi podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Wnioskodawca uważał, że ryczałty przyznawane kuratorom zawodowym korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zakres zwolnienia podatkowego
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, jest wolny od podatku dochodowego. W przypadku kuratorów sądowych, ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów służbowych jest przyznawany na podstawie art. 14 ust. 5a ustawy o kuratorach sądowych. Zatem, zwrot kosztów otrzymany przez kuratorów sądowych z tytułu używania pojazdów prywatnych, w formie ryczałtu, korzysta ze zwolnienia podatkowego na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla kuratorów zawodowych oznacza to, że nie muszą odprowadzać podatku od otrzymanych ryczałtów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.