Czy środki przekazane przez małżonka na zaspokojenie potrzeb rodziny podlegają opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Zaspokojenie potrzeb rodziny
Wnioskodawczyni, będąca w małżeństwie w ustroju rozdzielności majątkowej, otrzymuje od męża środki na zabezpieczenie potrzeb rodziny. Te środki są wykorzystywane na zaspokojenie potrzeb ich nieletnich dzieci, utrzymanie domu i prowadzenie gospodarstwa domowego.
REKLAMA
Wnioskodawczyni argumentowała, że zgodnie z art. 27 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie są zobligowani do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Wnioskodawczyni uważała, że zasądzona kwota 6 tys. zł miesięcznie tytułem zaspokojenia potrzeb rodziny w ustroju rozdzielności majątkowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Trzeba zapłacić podatek
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, wszelkiego rodzaju dochody podlegają opodatkowaniu, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy. Dyrektor KIS wskazał, że środki otrzymywane przez wnioskodawczynię od męża po ustanowieniu rozdzielności majątkowej stanowią dla niej przychód z innych źródeł określony w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, te środki podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.