Czy posiłki dla pracowników mogą być odliczane od podatku VAT? Interpretacja Dyrektora KIS
REKLAMA
REKLAMA
Zakład karny pytał o VAT od posiłków
Wnioskodawca, który jest jednostką samorządu terytorialnego, prowadzi zakład karny i zakład pracy chronionej. W ramach swojej działalności, wnioskodawca zapewnia posiłki dla pracowników, dla których przepisy Kodeksu pracy zobowiązują do zapewnienia tych posiłków, a także dla pozostałych pracowników, w tym więźniów i pracowników tymczasowych. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od nabywanych posiłków i czy jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT od wydawanych posiłków.
Wnioskodawca uważał, że posiłki nabywane dla pracowników są świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem podlegają odliczeniu podatku VAT. Ponadto, wnioskodawca twierdził, że nie jest zobowiązany do naliczenia podatku VAT od wydawanych posiłków, ponieważ są one świadczone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Stanowisko KIS
Dyrektor KIS podzielił stanowisko wnioskodawcy tylko w części. Uznał, że wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od posiłków nabywanych dla pracowników, dla których przepisy Kodeksu pracy zobowiązują do zapewnienia tych posiłków. Uzasadnił to tym, że te posiłki są nabywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże, Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od posiłków nabywanych dla pozostałych pracowników, w tym więźniów i pracowników tymczasowych. Uzasadnił to tym, że te posiłki nie są nabywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.