Emerytura otrzymywana z Irlandii jest opodatkowana w Polsce
REKLAMA
REKLAMA
Dwie emerytury
Emerytka, pobierająca świadczenie emerytalne z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Polsce od lipca 2015 r. oraz od 2019 r. świadczenie emerytalne z Irlandii, wystąpiła z zapytaniem o opodatkowanie świadczeń. Kobieta pracowała w Irlandii od 2006 r. Świadczenie to jest wypłacane przez irlandzki państwowy zakład ubezpieczeniowy i jest wypłacane tygodniowo na jej irlandzki rachunek bankowy. Kobieta jest rezydentem podatkowym w Polsce.
REKLAMA
Wszystko opodatkowane w kraju rezydencji podatkowej
Dyrektor KIS stwierdził, że kobieta powinna opodatkować zarówno świadczenie emerytalne otrzymywane w Polsce, jak i świadczenie z Irlandii. Oba świadczenia powinny zostać rozliczone w kraju rezydencji podatniczki. W takiej sytuacji znajdują zastosowanie postanowienia Umowy z dnia 13 listopada 1995 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1996 r. Nr 29, poz. 129) - zgodnie z tym, emerytura otrzymywana z Irlandii, przez emerytkę zamieszkującą i mającą rezydencję podatkową w Polsce, podlega opodatkowaniu tylko w Polsce
Podsumowanie
Wnioskodawczyni powinna rozliczać się z podatków zarówno z polskiego świadczenia emerytalnego w Polsce, jak i emerytury z Irlandii. Wynika to z umowy zawartej pomiędzy Polską, a Irlandią. Oba świadczenia są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o PIT.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA