Jak niespłacone kredyty konsumenckie wpływają na koszty uzyskania przychodów?
REKLAMA
REKLAMA
Niespłacone kredyty
Spółka z o.o., prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych, zwróciła się o interpretację. Wnioskodawca, będący małą instytucją płatniczą i instytucją pożyczkową, udziela kredytów konsumenckich, które często stają się nieściągalne. Wnioskodawca nie tworzy rezerw ani nie dokonuje odpisów na straty związane z udzielanymi kredytami konsumenckimi. Dopiero w sytuacji udokumentowania nieściągalności, kredyt konsumencki zostaje odpisany jako wierzytelność nieściągalna. Wnioskodawca zapytał, czy ma prawo zaliczyć te niespłacone, wymagalne i nieprzedawnione wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że na mocy art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop), ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niespłacone, wymagalne i nieprzedawnione wierzytelności z tytułu udzielonych kredytów konsumenckich, które są udokumentowanymi wierzytelnościami nieściągalnymi.
Koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W interpretacji stwierdzono, że wnioskodawca, jako jednostka uprawniona do udzielania kredytów na podstawie innych przepisów i podlegająca nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym, spełnia warunki wskazane w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b updop. W związku z tym, wnioskodawca ma prawo do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części kapitałowej i odsetkowej pożyczek gotówkowych, udzielonych konsumentom, gdy dany kredyt konsumencki zostanie przez wnioskodawcę udokumentowany jako nieściągalny.
Interpretacja ta jest zgodna z wcześniejszą interpretacją KIS z 18 stycznia 2023 r., w której stwierdzono, że mała instytucja płatnicza, podlegająca nadzorowi KNF i udzielająca kredytów na podstawie innych ustaw, może zaliczyć kwoty niespłaconych kredytów do kosztów podatkowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.