Kiedy preferencyjna stawka CIT nie ma zastosowania?
REKLAMA
REKLAMA
W jaki sposób liczyć limit przychodów
Spółka komandytowa w 2022 roku korzystała z preferencyjnej stawki 9% podatku CIT, nie przekraczając przychodu równowartości 2 mln euro. W 2023 roku również nie przewiduje przekroczenia tego limitu. Spółka działa w obszarze outsourcingu pracowników do prac magazynowych od września 2022 roku. Wnioskodawca zapytał: Czy Spółka ma prawo skorzystać z 9% podatku CIT w 2023 r. do momentu przekroczenia limitu, licząc przychody począwszy od stycznia 2023 r.?
REKLAMA
Wnioskodawca uważał, że ma prawo do opodatkowania przychodu 9% CIT, twierdząc, że limit 2 mln euro jest liczony od początku stycznia danego roku, a przychody z lat wcześniejszych nie wpływają na możliwość zastosowania niższej stawki CIT.
Przekroczenie limitu przychodów
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Wskazał, że Spółka, rozpoczynając działalność gospodarczą we wrześniu 2022 roku, w pierwszym roku podatkowym (od września 2022 do grudnia 2023) nie jest małym podatnikiem, ale podatnikiem rozpoczynającym działalność. Jeśli w tym okresie przychody Spółki nie przekroczą równowartości 2 mln euro i nie będą miały zastosowania wyłączenia z art. 19 ust. 1a-1c ustawy o CIT, Spółka będzie mogła korzystać z 9% stawki podatkowej. Jednak przekroczenie tego limitu w danym roku podatkowym uniemożliwi korzystanie z tej stawki w całym roku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA