Czy można amortyzować lokal mieszkalny używany jako kancelaria komornicza?
REKLAMA
REKLAMA
Kancelaria w lokalu mieszkalnym
W 2023 r. osoba składająca zapytanie, będąca komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym w A, posiada lokal mieszkalny, który został zakupiony we współwłasności małżeńskiej. Lokal ten o powierzchni 142,46 m2 został wykorzystany do prowadzenia kancelarii komorniczej i nie jest zakwalifikowany jako lokal użytkowy. Osoba składająca zapytanie chciała dowiedzieć się, czy od 1 stycznia 2023 r. ma prawo do amortyzacji tego lokalu, mimo że nie spełnia formalnych wymagań dotyczących lokalów użytkowych.
REKLAMA
Zdaniem wnioskodawcy w tym przypadku uległa zmianie funkcja tego lokalu, posiadającego pierwotnie (w momencie zakupu) charakter mieszkalny na funkcję użytkową mimo niedokonania formalnego zgłoszenia właściwemu organowi zmiany sposobu użytkowania.
Amortyzacja tylko do końca 2022 roku
REKLAMA
Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, lokal mieszkalny, mimo że jest wykorzystywany do celów niemieszkalnych, nie jest zakwalifikowany jako lokal użytkowy i nie podlega amortyzacji. Dyrektor KIS podkreślił, że samo wykorzystanie lokalu mieszkalnego do celów użytkowych nie zmienia automatycznie jego klasyfikacji.
Organ wskazał, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r., budynki i lokale mieszkalne nie podlegają amortyzacji. Wnioskodawca mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych związanych z lokalem mieszkalnym i zaliczać te odpisy do kosztów uzyskania przychodów przez cały 2022 r., ale od 1 stycznia 2023 r. przepis ten nie ma już zastosowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.