Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że przychody z tytułu produkcji wyrobów tartacznych (palet drewnianych oraz odpadów poprodukcyjnych) oraz usług transportowych, będą opodatkowane stawką ryczałtu w wysokości 5,5%.
- Rozliczenie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
- KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 5,5%
Rozliczenie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od kwietnia 2001 r. Planuje zmienić formę opodatkowania w 2023 r. z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowany. Głównym przedmiotem działalności wnioskodawcy jest produkcja wyrobów tartacznych (PKWiU: 16.24.11.0 - w zakresie produkcji palet oraz 16.10.23.0 - w zakresie sprzedaży tzw. odpadów poprodukcyjnych). Wnioskodawca sam pozyskuje materiał do produkcji palet w wyniku udziału w przetargach ogłaszanych przez Lasy Państwowe. Produkcja palet drewnianych nie odbywa się na indywidualne zamówienia, podatnik nie planuje takich przyjmować i realizować. Do produkcji używa własnych narzędzi, linii technologicznej z wykorzystaniem pracy zatrudnionych pracowników. Wytwarza nowe wyroby własnej produkcji, które sprzedaje i będzie sprzedawał we własnym imieniu. Przychody z działalności gospodarczej nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro. Ponadto, wnioskodawca świadczy usługi transportowe towarów (PKWiU 49.41.19.0.). Usługi te zamierza świadczyć w 2023 r. pojazdami ciężarowymi o ładowności pow. 2 ton.
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, jaką stawkę ryczałtu ma zastosować do świadczonych przez siebie usług.
KIS: prawidłowa stawka ryczałtu wynosi 5,5%
Dyrektor KIS stwierdził, że działalność gospodarcza w zakresie produkcji palet drewnianych i związanej z tym produkcji odpadów poprodukcyjnych (kory, trocin i zrzyn) jest działalnością wytwórczą w rozumieniu ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ w wyniku działalności wytwórczej powstają nowe wyroby, które następnie wnioskodawca sprzedaje. Przychody z tej działalności podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Organ podatkowy uznał, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług transportowych w zakresie przewozów ładunków samochodami o ładowności przekraczającej 2 tony podlegają opodatkowaniu 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Powyższe również wynika z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ww. ustawy. Organ zaznaczył, że dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych do przychodów uzyskanych z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego towarów kluczowa jest techniczna możliwość przewiezienia ładunku o określonym tonażu.