Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Użytkowanie samochodu służbowego przez prezesa
Podmiot leczniczy, którego statutowym celem jest udzielanie świadczeń zdrowotnych i promocja zdrowia, planuje zawrzeć z prezesem zarządu umowę na użytkowanie samochodu służbowego. Umowa ma na celu ułatwienie wykonywania obowiązków służbowych, które wymagają od prezesa stałej mobilności i dyspozycyjności. Samochód będzie wykorzystywany do dojazdów prezesa z miejsca zamieszkania do siedziby spółki oraz innych miejsc związanych z obowiązkami służbowymi.
REKLAMA
W związku z tym podmiot zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie. Argumentował, że korzystanie przez prezesa zarządu z samochodu służbowego w celu dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania obowiązków służbowych, bądź powierzonych zadań i z powrotem nie generuje przychodu, który podlegałby opodatkowaniu. W związku z tym na spółce nie ciążą obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.
Brak przychodu podlegającego opodatkowaniu - KIS
Dyrektor KIS uznał stanowisko za prawidłowe, potwierdzając, że przekazanie samochodu służbowego prezesowi zarządu do użytku, w tym w celu dojazdu do pracy, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. W szczególności wskazał na art. 9 ust. 1, art. 11 ust. 1 oraz art. 13 tej ustawy, które definiują przychody oraz źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a także opisują zasady opodatkowania takich przychodów. Organ podkreślił, że ustawa wyraźnie rozróżnia formy przysporzeń majątkowych, w tym również świadczenia nieodpłatne, które muszą mieć postać niepieniężną.
Następnie KIS zauważyła, że w przypadku, gdy prezes zarządu korzysta z samochodu służbowego w celu dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, nie uzyskuje on z tego tytułu przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż nie jest to świadczenie nieodpłatne w rozumieniu ustawy o PIT. Organ podkreślił, że używanie samochodu w ramach obowiązków służbowych nie stanowi korzyści majątkowej dla prezesa zarządu, a jedynie środek niezbędny do należytego wywiązywania się z obowiązków służbowych.
„Mając na uwadze opis sprawy oraz zacytowane powyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prezes zarządu, któremu powierzony został samochód służbowy w celu należytego wywiązywania się z obowiązków służbowych, w tym w celu dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania obowiązków służbowych i z powrotem, nie uzyska z tego tytułu przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do którego Państwo będziecie musieli wypełnić obowiązki płatnika ww. podatku” - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.