Jak ustalić przychody i koszty z tytułu udziału w zyskach spółki jawnej?
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawca, będący rezydentem Polski, nabył w trakcie roku obrotowego ogół praw i obowiązków w spółce jawnej. Z kolei, inny wspólnik - również rezydent Polski - zdecydował się opuścić spółkę w trakcie roku obrotowego. W związku z tymi zmianami, wnioskodawca zwrócił się z pytaniem o sposób ustalania przychodów i kosztów z tytułu udziału w zyskach spółki za rok obrotowy. Wnioskodawca uważał, że powinien ustalić przychody i koszty ich uzyskania z tytułu udziału w zyskach spółki za rok obrotowy, w którym nabył ogół praw i obowiązków w spółce, uwzględniając przychody oraz koszty osiągane przez spółkę w okresie od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków przez wnioskodawcę do dnia 31 grudnia 2022 r.
REKLAMA
Każdy ze wspólników spółki jawnej oblicza odrębnie dochód z udziału w spółce i każdy samodzielnie od tego dochodu oblicza podatek dochodowy. Dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce osobowej stanowić będzie dla jej wspólnika - osoby fizycznej - dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Wskazał, że osiągnięte przez spółkę jawną przychody, jak również poniesione przez spółkę koszty uzyskania przychodu, przypisuje się poszczególnym wspólnikom spółki proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki, ustalonym zgodnie z treścią odrębnych przepisów (bądź też wynikającym z umowy spółki). W przypadku poniesienia przez spółkę straty, wnioskodawca powinien uwzględnić w zeznaniu rocznym przypadającą na niego stratę z tytułu udziału w spółce powstałą od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce do dnia 31 grudnia 2022 r., proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału w zysku tej spółki na dzień 31 grudnia 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.