REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przystąpienie do spółki cywilnej powoduje powstanie przychodu podatkowego?

pit
pit
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że przystąpienie do spółki cywilnej nie stanowi dla wnioskodawcy świadczenia w naturze powodującego przysporzenie majątkowe. W rezultacie, nie skutkuje to powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przystąpienie do istniejącej spółki

REKLAMA

Wniosek o interpretację przepisów podatkowych został złożony przez osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, będącą polskim rezydentem podatkowym. Osoba ta rozważa przystąpienie do istniejącej spółki cywilnej, której wspólnikami są jej żona oraz siostra żony. Spółka istnieje od 1999 r. i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych oraz działalności związanej z medycyną. W związku z przystąpieniem do spółki, wnioskodawca wniesie wkład pieniężny. W wyniku tego zmieni się umowa spółki i udziały wspólników w zyskach spółki. Wartość wniesionego wkładu będzie niższa niż przypadająca na jego udział w zysku spółki wartość rynkowa majątku spółki.

REKLAMA

Wnioskodawca był zdania, że opisane zdarzenie przyszłe nie powoduje powstania przychodu po jego stronie. Argumentował, że w związku z przystąpieniem do spółki, nie uzyskuje żadnego przysporzenia. Dodatkowo, w ustawie PIT nie ma regulacji szczególnych, które wiązałyby wniesienie wkładu pieniężnego do spółki cywilnej z powstaniem przychodu.

Brak przysporzenia majątkowego

Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Wyjaśnił, że przystąpienie do spółki cywilnej i wniesienie do niej wkładu nie wiąże się z otrzymaniem jakichkolwiek pieniędzy i innych wartości pieniężnych. Nie oznacza również otrzymania świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Niezbędnym do tego, aby powstał przychód z tytułu nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia jest, aby otrzymujący je uzyskał faktyczne przysporzenie majątkowe.

REKLAMA

Organ podkreślił, że zawarcie umowy spółki cywilnej prowadzi do powstania między wspólnikami tzw. wspólności łącznej. Majątek spółki objęty umową, a także nabyty później na rzecz spółki, stanowi wspólny majątek wspólników. Innymi słowy, podmiotem praw i obowiązków są sami wspólnicy a nie spółka. Z powodu braku osobowości prawnej, stronami w dokonywanych czynnościach prawnych i procesowych są zawsze sami wspólnicy.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że przystąpienie wnioskodawcy do spółki cywilnej nie stanowi dla niego świadczenia w naturze powodującego przysporzenie majątkowe, zatem nie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.367.2023.1.JS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy likwidacja spółki z o.o. generuje przychód podatkowy dla udziałowców?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że likwidacja spółki z o.o. bez spłaty zobowiązań nie generuje przychodu podatkowego dla jej udziałowców.

  Czy zakup zegarka z funkcją chronografu może być odliczony od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że zakup zegarka z funkcją chronografu przez mężczyznę nie kwalifikuje się jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą generującą podatek VAT, ponieważ służy on głównie poprawie wizerunku i prestiżu.

  Czy przychody z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego można opodatkować ryczałtem?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość opodatkowania przychodu uzyskanego z najmu majątku osobistego, tj. apartamentów, pokoi gościnnych oraz lokalu użytkowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w systemie ERP?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przychody uzyskiwane ze świadczenia usług przygotowywania raportów i analiz w informatycznym systemie ERP (sklasyfikowanych według PKWiU 82.19.13.0.) mogą być opodatkowane 8,5% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  REKLAMA

  Czy kwota otrzymana za naprawę wad mieszkania jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię od dewelopera za naprawę wad w budynku mieszkalnym stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i powinna zostać uwzględniona w informacji PIT-11.

  Czy amortyzacja budynków mieszkalnych kwalifikuje się do kosztów uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odpisy amortyzacyjne od budynków mieszkalnych nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2023 r., na mocy zmienionego art. 16c ustawy o CIT.

  Czy usługi stomatologiczne kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka stomatologiczna ma prawo do zwolnienia z zapłaty podatku od towarów i usług, uznając jej działalność za leczniczą zgodnie z ustawą o VAT i ustawą o działalności leczniczej, dzięki świadczeniu usług dentystycznych mających na celu diagnozowanie, leczenie i zapobieganie chorobom jamy ustnej.

  Czy bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy podlega opodatkowaniu PIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.

  REKLAMA

  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  REKLAMA