Czy przystąpienie do spółki cywilnej powoduje powstanie przychodu podatkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Przystąpienie do istniejącej spółki
Wniosek o interpretację przepisów podatkowych został złożony przez osobę fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, będącą polskim rezydentem podatkowym. Osoba ta rozważa przystąpienie do istniejącej spółki cywilnej, której wspólnikami są jej żona oraz siostra żony. Spółka istnieje od 1999 r. i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług stomatologicznych oraz działalności związanej z medycyną. W związku z przystąpieniem do spółki, wnioskodawca wniesie wkład pieniężny. W wyniku tego zmieni się umowa spółki i udziały wspólników w zyskach spółki. Wartość wniesionego wkładu będzie niższa niż przypadająca na jego udział w zysku spółki wartość rynkowa majątku spółki.
REKLAMA
Wnioskodawca był zdania, że opisane zdarzenie przyszłe nie powoduje powstania przychodu po jego stronie. Argumentował, że w związku z przystąpieniem do spółki, nie uzyskuje żadnego przysporzenia. Dodatkowo, w ustawie PIT nie ma regulacji szczególnych, które wiązałyby wniesienie wkładu pieniężnego do spółki cywilnej z powstaniem przychodu.
Brak przysporzenia majątkowego
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Wyjaśnił, że przystąpienie do spółki cywilnej i wniesienie do niej wkładu nie wiąże się z otrzymaniem jakichkolwiek pieniędzy i innych wartości pieniężnych. Nie oznacza również otrzymania świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Niezbędnym do tego, aby powstał przychód z tytułu nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego świadczenia jest, aby otrzymujący je uzyskał faktyczne przysporzenie majątkowe.
Organ podkreślił, że zawarcie umowy spółki cywilnej prowadzi do powstania między wspólnikami tzw. wspólności łącznej. Majątek spółki objęty umową, a także nabyty później na rzecz spółki, stanowi wspólny majątek wspólników. Innymi słowy, podmiotem praw i obowiązków są sami wspólnicy a nie spółka. Z powodu braku osobowości prawnej, stronami w dokonywanych czynnościach prawnych i procesowych są zawsze sami wspólnicy.
Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że przystąpienie wnioskodawcy do spółki cywilnej nie stanowi dla niego świadczenia w naturze powodującego przysporzenie majątkowe, zatem nie skutkuje powstaniem przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.