Jak KIS interpretuje koszty uzyskania przychodu z umowy pożyczki i umowy inwestycyjnej
REKLAMA
REKLAMA
Przeniesienie wierzytelności na wspólników likwidowanej spółki
Wnioskodawca, jako pożyczkodawca, zawarł z osobą fizyczną umowę pożyczki, która nie została jeszcze spłacona. Dodatkowo, jako inwestor, Wnioskodawca zawarł umowę inwestycyjną, na mocy której przekazał środki osobie fizycznej do zainwestowania w instrumenty rynku finansowego. Przed terminami zwrotu kwot przekazanych na podstawie tych umów, spółka Wnioskodawcy może zostać zlikwidowana. W ramach likwidacji, Wnioskodawca zamierza przekazać na rzecz wspólników wierzytelności wynikające z umów pożyczki oraz inwestycyjnej. Wnioskodawca zadał pytanie, co będzie stanowiło dla niego koszt uzyskania przychodu, uzyskanego zgodnie z art. 14a ustawy o CIT.
REKLAMA
Wnioskodawca uważa, że kosztem uzyskania przychodu w obu przypadkach (umowy pożyczki i umowy inwestycyjnej) będzie kwota przekazana osobie fizycznej - tytułem pożyczki lub środków przekazanych na dokonanie inwestycji finansowej. Wnioskodawca argumentuje, że przekazanie tych środków powinno być traktowane jako wydatek w celu osiągnięcia przychodu, gdyż gdyby nie nastąpiło, nie przysługiwałyby mu obecnie wierzytelności z umowy pożyczki lub umowy inwestycyjnej.
Koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy. Wskazał, że w związku z przekazaniem składników majątkowych (wierzytelności) na rzecz wspólników, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód, rozpoznany na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT w związku z art. 14a ust. 1 tej ustawy. Wykonanie zobowiązania w formie przeniesienia przez spółkę prawa własności majątku na rzecz dotychczasowych wspólników prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania spółki, co generuje przychód po stronie Wnioskodawcy.
Interpretacja KIS potwierdza, że przekazanie wierzytelności na rzecz wspólników w ramach likwidacji spółki generuje przychód po stronie Wnioskodawcy. Wnioskodawca ma prawo traktować kwoty przekazane na podstawie umowy pożyczki i umowy inwestycyjnej jako koszty uzyskania przychodu. Interpretacja ta dostarcza cennych informacji dla innych podmiotów prowadzących podobne transakcje.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.