REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana interpretacji KIS: wyłączenie podatkowe dla uczelni przy nabyciu nieruchomości

Uniwersytet Georgetown
Uniwersytet Georgetown
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) zrewidowała swoją interpretację podatkową, teraz zezwalając uczelniom na korzystanie z wyłączenia podatkowego podczas nabywania nieruchomości w celu realizacji zadań statutowych.

Zwolnienie od PCC dla uczelni przy nabyciu nieruchomości

Podmiotem zainteresowanym był wnioskodawca, niepubliczna uczelnia planująca zakup nieruchomości od innej niepublicznej uczelni wyższej w celu rozszerzenia swojej działalności dydaktycznej i naukowej. Wnioskodawca zwrócił się o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od czynności cywilnoprawnych, pytając, czy nabycie nieruchomości w celu realizacji swoich zadań statutowych może korzystać z wyłączenia podatkowego.

REKLAMA

W swoim wniosku, wnioskodawca argumentował, że zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czynności w zakresie nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej są zwolnione od podatku. Wnioskodawca utrzymywał, że nabycie nieruchomości do celów edukacyjnych powinno być objęte tym wyłączeniem.

Zmiana interpretacji: wyłączenie podatkowe dla uczelni

W pierwotnej interpretacji, Dyrektor KIS odrzucił stanowisko wnioskodawcy, uznając, że wyłączenie podatkowe nie obejmuje nabycia nieruchomości na cele edukacyjne. Jednak teraz zgodził się z wnioskodawcą.

REKLAMA

Zdaniem KIS, Dyrektor pierwotnie błędnie zinterpretował zwrot "w sprawach" w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego interpretacja zakładała, że wyłączenie dotyczy tylko spraw, które są regulowane przez przepisy dotyczące nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej. Jednak po ponownym przeglądzie, KIS uznał, że pojęcie "sprawa" ma charakter ogólny i powinno obejmować wszystkie czynności związane z tymi obszarami, a nie tylko te, które są wyraźnie regulowane przez prawo edukacyjne.

Podsumowując, KIS zrewidował swoją interpretację, teraz zezwalając na zastosowanie wyłączenia podatkowego dla uczelni, które nabywają nieruchomości w celu rozszerzenia swoich działań w obszarach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej. 

Źródło: Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 19 czerwca 2023 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP10.841.4.5.2023

Zobacz także: Uczelnia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA