Czy sprzedaż akcji nabytych przed 2004 r. wymaga opłacania podatku?
REKLAMA
REKLAMA
Brak części danych w biurze maklerskim
Podatnik w roku 2022 uzyskał przychód ze sprzedaży akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r. Akcje zostały zakupione i sprzedane w biurze maklerskim na giełdzie. Logując się na elektroniczny rachunek inwestycyjny w marcu 2023 r., podatnik zauważył, że w PIT-8C wygenerowanym przez biuro maklerskie nie uwzględniono kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym, skontaktował się z biurem maklerskim w celu dokonania korekty PIT-8C o uzupełnienie kosztów uzyskania przychodów. W odpowiedzi, biuro maklerskie poinformowało podatnika, że akcje te zostały zapisane na jego rachunek inwestycyjny przed 1 stycznia 2004 r., jednak nie posiada dokumentów potwierdzających datę, tryb i cenę ich nabycia. Z uwagi na zakończony okres archiwizacji, biuro maklerskie nie jest w stanie udostępnić tych danych. Podatnik opiera się na pisemnym potwierdzeniu z biura maklerskiego, że akcje zostały zakupione przed 1 stycznia 2004 r.
REKLAMA
Zwolnienie podatkowe
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a tej ustawy uznaje za przychody z kapitałów pieniężnych przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych.
REKLAMA
Jednakże, zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r., z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed dniem 1 stycznia 2004 r.
W świetle tych przepisów, dochody ze sprzedaży akcji korzystają ze zwolnienia, jeśli równocześnie zostały spełnione następujące warunki: akcje dopuszczono do publicznego obrotu papierami wartościowymi; nabycia dokonano przed dniem 1 stycznia 2004 r.; nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi; sprzedaż tych akcji nie jest przedmiotem działalności gospodarczej.
Wobec tego, dla oceny, czy sprzedaż akcji korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie wyżej powołanych przepisów, istotne jest nie tylko to, czy akcje te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r. Data nabycia akcji jest tylko jednym z warunków zwolnienia, lecz nie jest warunkiem jedynym. Znaczenie ma także tryb nabycia akcji będących przedmiotem sprzedaży i okoliczność, czy akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi.
Z opisu stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca nabył akcje przed 1 stycznia 2004 r., na giełdzie papierów wartościowych, a akcje były papierami wartościowymi dopuszczonymi do publicznego obrotu. Z opisu sprawy nie wynika, aby zbycie akcji było przedmiotem działalności gospodarczej wnioskodawcy.
Biorąc powyższe pod uwagę, zostały spełnione wszystkie warunki, aby zbycie akcji nie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zatem wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu sprzedaży tych akcji.
REKLAMA
REKLAMA