Jakie stawki ryczałtu obowiązują przy usługach związanych z pomocą techniczną i szkoleniami z cyberbezpieczeństwa?

REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Wnioskodawca świadczy usługi sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) jako 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu oraz 85.59.12.0 - usługi z zakresu szkoleń z cyberbezpieczeństwa. W ramach pierwszej kategorii, wnioskodawca koordynuje lokalne akcje związane z bezpieczeństwem IT, identyfikuje i raportuje ryzyka, wykonuje lokalne kontrole bezpieczeństwa IT, weryfikuje projekty pod kątem bezpieczeństwa IT, monitoruje standardy rynkowe i regulacje prawne oraz koordynuje dokumentację związaną z bezpieczeństwem IT. W ramach drugiej kategorii, wnioskodawca organizuje szkolenia i kampanie informacyjne dla pracowników oraz współpracuje z centralnym zespołem bezpieczeństwa w celu stworzenia odpowiedniej kultury bezpieczeństwa cyfrowego.
REKLAMA
W związku z danym stanem faktycznym, wnioskodawca zapytał, jakie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinny być stosowane do przychodów z tych dwóch różnych kategorii usług.
Stanowisko KIS
W odpowiedzi na Pana pytanie, Krajowa Informacja Skarbowa wskazała, że przychód z usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 może być opodatkowany zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast przychód z usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 85.59.12.0 podlega opodatkowaniu wg stawki ryczałtu 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c tej samej ustawy. Jednak, gdyby usługi w ramach klasyfikacji PKWiU 62.02.30.0 były związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, przychody z tych usług podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA