Czy dochody z zagranicznej spółki transparentnej na Malcie powinny być opodatkowane w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny i pytanie wnioskodawcy
Spółka LP, prowadząca działalność gospodarczą na Malcie, świadczy usługi programistyczne i wynajmuje powierzchnię reklamową w Internecie. Działalność ta jest wykonywana głównie dla podmiotów zagranicznych. Wnioskodawca, będący rezydentem Polski, jest właścicielem Spółki LP i prowadzi działalność w ramach tej spółki na terenie Unii Europejskiej, w tym na Malcie, jednak nie dłużej niż 180 dni w roku. W Polsce wnioskodawca uzyskuje dochody z jednoosobowej działalności gospodarczej, opodatkowanej ryczałtem. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, jakie zasady opodatkowania będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych z działalności prowadzonej za pośrednictwem Spółki LP.
REKLAMA
Stanowisko KIS
REKLAMA
KIS stwierdził, że uczestnictwo wnioskodawcy w Spółce LP i prowadzenie przez niego wskazanej działalności na Malcie spowoduje powstanie jego zakładu na terytorium Malty. Dochody uzyskane przez wnioskodawcę z udziału w zysku Spółki LP będą stanowić zyski z działalności gospodarczej osiągane za pośrednictwem stałego zakładu, które zgodnie z umową polsko-maltańską podlegają opodatkowaniu na terytorium Malty.
Aby uniknąć podwójnego opodatkowania w Polsce, należy zastosować postanowienia umowy polsko-maltańskiej, które przewidują, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który może być opodatkowany na Malcie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania. W przypadku przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, zastosowanie tej metody oznacza, że przychód osiągnięty za granicą nie ma wpływu na wysokość stawki ryczałtu, którą opodatkowane są przychody z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce.
Podsumowanie
Reasumując, KIS stwierdził, że dochody uzyskane przez wnioskodawcę z działalności prowadzonej za pośrednictwem Spółki LP na Malcie nie będą opodatkowane w Polsce. Wnioskodawca nie ma obowiązku doliczania tych przychodów do przychodów z jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce, ani wykazywania tych przychodów w zeznaniu rocznym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.