REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba prowadząca działalność geodezyjną i szacująca wartość nieruchomości może skorzystać z zwolnienia podmiotowego w VAT?

Czy osoba prowadząca działalność geodezyjną i szacująca wartość nieruchomości może skorzystać z zwolnienia podmiotowego w VAT?
Czy osoba prowadząca działalność geodezyjną i szacująca wartość nieruchomości może skorzystać z zwolnienia podmiotowego w VAT?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, dotyczącą prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Najważniejszą konkluzją jest to, że wnioskodawca ma prawo do korzystania z tego zwolnienia, mimo prowadzenia działalności sklasyfikowanej w PKD, które mogłoby sugerować wykluczenie prawa do "zwolnienia podmiotowego".

Usługi geodezyjne ale bez doradztwa - czy przedsiębiorca może skorzystać ze zwolnienia podatkowego z VAT?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) zwrócił się do organów administracji skarbowej z pytaniem dotyczącym możliwości skorzystania z "zwolnienia podmiotowego" w przypadku prowadzenia działalności geodezyjnej i szacowania wartości nieruchomości.

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik jest płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) oraz prowadzi działalność w zakresie geodezji, w tym m.in. wykonywanie pomiarów geodezyjnych, oraz w zakresie szacowania wartości nieruchomości, takich jak gruntów, budynków i lokali. Podatnik nie świadczy usług doradczych, które mogłyby wykluczyć możliwość skorzystania z "zwolnienia podmiotowego" określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.

Podatnik zapytał, czy ma prawo do korzystania z "zwolnienia podmiotowego" w przypadku, gdy roczna wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 200 000 zł oraz nie planuje świadczenia usług doradczych.

Zwolnienie przysługuje

REKLAMA

Dyrektor KIS odpowiedział na pytanie podatnika, wskazując, że podatnik ma prawo do skorzystania z "zwolnienia podmiotowego" określonego w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Dyrektor KIS zauważył, że klasyfikacja PKD nie jest decydująca dla prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Co więcej, Dyrektor KIS podkreślił, że kluczowe jest to, czy usługi faktycznie świadczone przez wnioskodawcę mają charakter doradczy.

"Analiza przedstawionego opisu sprawy w świetle obowiązujących przepisów wskazuje, że skoro - jak Pani wskazała - wartość Pani sprzedaży za rok 2022 nie przekroczy kwoty 200 000 zł oraz nie będzie Pani wykonywała czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy, w tym usług w zakresie doradztwa, to będzie mogła Pani korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy. Należy jednakże zaznaczyć, że jeżeli w 2022 roku wartość Pani sprzedaży, przekroczyła kwotę 200.000 zł lub w kolejnych latach wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy przekroczy u Pani kwotę 200.000 zł, to zwolnienie utraci moc począwszy od czynności, którą została/zostanie przekroczona ta kwota. Utraci Pani również prawo do zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy w przypadku wykonania jakiejkolwiek czynności wymienionej w art. 113 ust. 13 ustawy." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Podsumowując, Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawca ma prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, mimo prowadzenia działalności sklasyfikowanej w PKD pod nazwą, która mogłaby sugerować wykluczenie prawa do zwolnienia podmiotowego. Ta interpretacja jest ważna dla wszystkich podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą w obszarach sklasyfikowanych w PKD, które mogą obejmować usługi doradcze, ale faktycznie nie świadczą takich usług.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.773.2022.2.MGO

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA