Czy metoda FIFO jest poprawnym sposobem odliczania wydatków powyżej limitu podatkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka) jest rezydentem podatkowym w Polsce i świadczy usługi logistyczne. Jest częścią Grupy A, która koncentruje się na usługach logistycznych. W latach 2018-2021 Spółka ponosiła wydatki na rzecz podmiotów powiązanych, które przekraczały limit określony w ustawie o CIT. W związku z uchyleniem tego przepisu z dniem 1 stycznia 2022 r., Spółka planuje odliczać te wydatki w latach 2022-2026 zgodnie z art. 60 ust. 1 ustawy nowelizującej. Spółka zamierza zastosować metodę odliczenia opartą na regule FIFO. W związku z tym, Wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie prawidłowości tej metody.
REKLAMA
Stanowisko KIS:
W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła prawidłowość zastosowania metody FIFO przy odliczaniu wydatków ponad limit. KIS wskazała, że podatnik ma prawo odliczyć wydatki ponad limit w ramach kosztów uzyskania przychodów. Metoda odliczenia nie jest precyzyjnie określona w przepisach, dlatego to Wnioskodawca ma swobodę wyboru. Organy skarbowe zgodziły się, że stosowanie metody FIFO jest zgodne z zasadą rzetelności i konsekwentności rachunkowości oraz chronologicznym porządkiem wydatków.
Podsumowanie:
Wynikające z interpretacji KIS wnioski dla Wnioskodawcy są korzystne. Potwierdzono prawidłowość stosowania metody FIFO przy odliczaniu wydatków ponad limit. Wnioskodawca będzie mógł rozpoznawać te wydatki w kosztach uzyskania przychodów i odliczać je w latach 2022-2026. Stosowanie metody FIFO zapewni skuteczne zarządzanie kosztami oraz zgodność z przepisami podatkowymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.