REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi informatyczne mogą być opodatkowane w formie ryczałtu? Stanowisko KIS

informatyk programista haker cyberbezpieczeństwo praca zdalna telepraca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania ryczałtowego usług związanych z technologiami informatycznymi. W swoim stanowisku, KIS podkreśliła, że klasyfikacja usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ma bezpośredni wpływ na możliwość i wysokość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi związane z technologiami informatycznymi. Zakres świadczonych przez niego usług obejmuje m.in. analizę wymagań biznesowych związanych z wdrażaniem nowych funkcjonalności w systemie oraz analizę techniczną poprzez wsparcie wiedzą i pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności. Usługi te zostały sklasyfikowane według symboli PKWiU 62.01.12 i 62.02.30.

REKLAMA

Stanowisko oraz pytanie wnioskodawcy:

REKLAMA

Biorąc pod uwagę dany stan faktyczny, wnioskodawca stwierdził, że zgodnie z przepisami, osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca jest zdania, że usługi przez niego wykonywane, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolami 62.01.12 oraz 62.02.30, powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Aby potwierdzić swoje stanowisko, wnioskodawca zdecydował się zadać pytanie, czy przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług wskazanych we wniosku, tj. usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12) oraz usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.30) mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%?

Stanowisko KIS:

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, usługi informatyczne, które nie są bezpośrednio związane z tworzeniem oprogramowania, mogą być opodatkowane stawką 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego. KIS podkreśliła, że usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania ani też usługami związanymi z oprogramowaniem ani też innymi usługami, które określone są jako usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką 12%.

Podsumowanie:

Z przedstawionej interpretacji indywidualnej wynika, że usługi informatyczne świadczone przez Wnioskodawcę, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolami 62.01.12 oraz 62.02.30, powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą związaną z informatyką, stosuje dwie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych: 12% oraz 8,5%. Większość świadczonych przez niego usług nie polega na tworzeniu oprogramowania czy doradztwie w tym zakresie, lecz na wsparciu technicznym klienta w definiowaniu wymagań biznesowych oraz usprawnianiu działania wewnętrznych zespołów, co jest opodatkowane stawką 8,5%. Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla Wnioskodawcy, który otrzymuje potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska, jak i dla organu podatkowego, który wyjaśnia zasady opodatkowania określonych usług informatycznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.717.2022.1.JG

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy usługi świadczone przez przedstawiciela regionalnego kwalifikują się do opodatkowania stawką 8,5% ryczałtu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że stawka 8,5% ryczałtu jest prawidłowa dla usług świadczonych przez regionalnych przedstawicieli, klasyfikujących swoją działalność pod symbolem 74.90.20.0 PKWiU.

Czy można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pomimo że budynek nie został formalnie oddany do użytkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pomimo braku formalnego zakończenia budowy i zaświadczenia o zgodzie na użytkowanie budynku, podatnik zamieszkały w budynku w trakcie prac może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zakupiony system fotowoltaiczny i pompę ciepła.

Czy usługi podologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi podologiczne świadczone przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, jako usługi z zakresu opieki medycznej.

Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

REKLAMA

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

REKLAMA

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

REKLAMA