REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi informatyczne mogą być opodatkowane w formie ryczałtu? Stanowisko KIS

informatyk programista haker cyberbezpieczeństwo praca zdalna telepraca
informatyk programista haker cyberbezpieczeństwo praca zdalna telepraca
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą opodatkowania ryczałtowego usług związanych z technologiami informatycznymi. W swoim stanowisku, KIS podkreśliła, że klasyfikacja usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) ma bezpośredni wpływ na możliwość i wysokość opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi związane z technologiami informatycznymi. Zakres świadczonych przez niego usług obejmuje m.in. analizę wymagań biznesowych związanych z wdrażaniem nowych funkcjonalności w systemie oraz analizę techniczną poprzez wsparcie wiedzą i pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności. Usługi te zostały sklasyfikowane według symboli PKWiU 62.01.12 i 62.02.30.

REKLAMA

Stanowisko oraz pytanie wnioskodawcy:

REKLAMA

Biorąc pod uwagę dany stan faktyczny, wnioskodawca stwierdził, że zgodnie z przepisami, osoby fizyczne, które osiągają przychody z pozarolniczej działalności mogą opłacać podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca jest zdania, że usługi przez niego wykonywane, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolami 62.01.12 oraz 62.02.30, powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Aby potwierdzić swoje stanowisko, wnioskodawca zdecydował się zadać pytanie, czy przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskiwane przez Wnioskodawcę ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług wskazanych we wniosku, tj. usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12) oraz usług pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.30) mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stawką 8,5%?

Stanowisko KIS:

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła stanowisko wnioskodawcy. Zgodnie z interpretacją, usługi informatyczne, które nie są bezpośrednio związane z tworzeniem oprogramowania, mogą być opodatkowane stawką 8,5% zryczałtowanego podatku dochodowego. KIS podkreśliła, że usługi świadczone przez Wnioskodawcę nie są usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania ani też usługami związanymi z oprogramowaniem ani też innymi usługami, które określone są jako usługi, które podlegają opodatkowaniu stawką 12%.

Podsumowanie:

Z przedstawionej interpretacji indywidualnej wynika, że usługi informatyczne świadczone przez Wnioskodawcę, sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) pod symbolami 62.01.12 oraz 62.02.30, powinny być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą związaną z informatyką, stosuje dwie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych: 12% oraz 8,5%. Większość świadczonych przez niego usług nie polega na tworzeniu oprogramowania czy doradztwie w tym zakresie, lecz na wsparciu technicznym klienta w definiowaniu wymagań biznesowych oraz usprawnianiu działania wewnętrznych zespołów, co jest opodatkowane stawką 8,5%. Interpretacja ta ma znaczenie zarówno dla Wnioskodawcy, który otrzymuje potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska, jak i dla organu podatkowego, który wyjaśnia zasady opodatkowania określonych usług informatycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.717.2022.1.JG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  Czy nagrody otrzymane w promocji stanowią przychód dla przedsiębiorców-osób prawnych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że nagrody uzyskane w promocji przez przedsiębiorców będących osobami prawnymi stanowią dla nich przychód z prowadzonej działalności gospodarczej i nie generują obowiązków płatnika dla organizatora promocji.

  REKLAMA

  Czy bezpłatne bilety na festiwal filmowy są opodatkowane VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że bezpłatne wydawanie biletów na festiwal przez fundację nie jest odpłatnym świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT, natomiast służy jako promocja festiwalu, prowadząca do rozwoju działalności gospodarczej fundacji.

  Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

  REKLAMA