Czy darowizna od ciotki (opiekuna prawnego) jest zwolniona z podatku?
REKLAMA
REKLAMA
- Darowizna od ciotki (opiekuna prawnego) a podatek od spadków i darowizn
- Darowizna od ciotki zwolniona z podatku. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Darowizna od ciotki (opiekuna prawnego) a podatek od spadków i darowizn
Po śmierci ojca w 2006 r. a następnie matki w 2003 r., wnioskodawczyni została oddana pod opiekę prawną swojej ciotki. Zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego z 2006 r., ciotka została ustanowiona rodziną zastępczą dla wnioskodawczyni i jej młodszego rodzeństwa. W 2009 r. Sąd Rejonowy skierował wnioskodawczynię do Rodzinnego Domu Dziecka, w którym przebywała do ukończenia 25 roku życia. Podczas pobytu w Domu Dziecka utrzymywała stały kontakt z ciotką i resztą rodzeństwa, które ciotka nadal wychowywała w ramach rodziny zastępczej. Ciotka pozostawała opiekunem prawnym wnioskodawczyni do momentu uzyskania pełnoletniości.
Obecnie, ciotka planuje przekazać wnioskodawczyni znaczną sumę pieniędzy w formie darowizny.
Wnioskodawczyni zapytała, czy darowizna, którą planuje przekazać jej ciotka, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni była zdania, że darowizna otrzymana od ciotki będzie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem przestrzegania procedury określonej w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
Darowizna od ciotki zwolniona z podatku. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Zgodnie z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, ciotka wnioskodawczyni, która utworzyła dla niego rodzinę zastępczą, może być uznana za jej wstępną, a wnioskodawczyni za zstępnego ciotki. W związku z tym, planowane nabycie darowizny od ciotki będzie w całości zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem spełnienia określonych w tym przepisie warunków.
Dyrektor KIS podkreślił, że "Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia - w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4."
Dyrektor KIS zaznaczył również, że "Z treści przepisu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jednoznacznie wynika, że zwolnieniem tym objęte jest nabycie przez osoby, których łączą relacje ściśle w przepisie określone (tzw. grupa zerowa). Między innymi są to zstępni. Zgodnie z art. 14 ust. 4a ww. ustawy: Za zstępnych w rozumieniu ustawy uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821 oraz z 2021 r. poz. 159), a za wstępnych także odpowiednio osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej."
Wnioskodawca, spełniając warunki określone w ww. przepisach, może zatem liczyć na zwolnienie z podatku od darowizny otrzymanej od ciotki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.