Czy podatnik może uwzględnić koszty nabycia akcji od spadkodawcy w swoich wydatkach?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny
Wnioskodawczyni, która nabyła akcje w drodze spadku, sprzedała te akcje w Biurze Maklerskim. Większość tych akcji była częścią spadku po zmarłym mężu wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni zauważył, że kwota kosztów uzyskania przychodu przedstawiona w dokumencie PIT-8C nie uwzględnia wydatków poniesionych przez spadkodawcę na nabycie tych akcji.
REKLAMA
REKLAMA
Dodatkowo wnioskodawczyni stwierdziła, że powinna być w stanie uwzględnić wydatki spadkodawcy na nabycie akcji jako koszty uzyskania przychodu. Ponadto, wnioskodawczyni argumentowała, że dochód ze sprzedaży akcji nabytych przez spadkodawcę przed 1 stycznia 2004 r. powinien być zwolniony z opodatkowania, nawet jeśli podatnikiem jest spadkobierca.
W związku z danym stanem faktycznym oraz własnym stanowiskiem, wnioskodawczyni zdecydowała się zadać dwa pytania - Czy wnioskodawczyni może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodu wydatki spadkodawcy na nabycie zbytych przez nią akcji? A także, czy dochód ze sprzedaży akcji nabytych przez spadkodawcę przed 1 stycznia 2004 r. może być zwolniony z opodatkowania, jeśli podatnikiem jest spadkobierca?
Stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)
KIS w swojej interpretacji stwierdził, że dochód uzyskany przez wnioskodawczynię ze sprzedaży w 2022 roku akcji nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy uznał, że nie zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, warunkujące zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu ze sprzedaży akcji. Podkreślono, że prawa i obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego nie należą do spadku. Ich sukcesja jest możliwa jedynie na podstawie i w granicach przepisów Ordynacji podatkowej. Zarówno prawa i obowiązki, aby mogły być nabyte przez spadkobiercę, muszą nie tylko wynikać z przepisów prawa podatkowego, ale również przynależeć do konkretnej osoby, w tym wypadku spadkodawcy. W związku z powyższym, organ podatkowy stwierdził, że wnioskodawczyni nie mogła skorzystać z ulgi podatkowej, która przysługiwała spadkodawcy, ponieważ nie spełniła warunków do skorzystania z niej jako spadkobierca.
Podsumowując, organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawczyni w zakresie pytania nr 1 za prawidłowe, a w zakresie pytania nr 2 za nieprawidłowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.