REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna udziałów w nieruchomości od brata i bratowej a podatek od spadków i darowizn - interpretacja Dyrektora KIS

Darowizna udziałów w nieruchomości od brata i bratowej a podatek od spadków i darowizn - interpretacja Dyrektora KIS
Darowizna udziałów w nieruchomości od brata i bratowej a podatek od spadków i darowizn - interpretacja Dyrektora KIS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W interpretacji indywidualnej z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna udziałów w nieruchomości od brata jest zwolniona z opodatkowania.

Darowizna udziałów w nieruchomości od brata i bratowej a podatek od spadków i darowizn - stan faktyczny

Wnioskodawca otrzymał od swojego brata darowiznę w postaci udziałów w nieruchomości. Darowizna obejmowała udział brata wynoszący 248/690 oraz wspólny udział brata i jego małżonki wynoszący 97/690. Łącznie przekazany udział wynosił 345/690, co stanowiło połowę wartości całej nieruchomości. Brat i jego małżonka posiadali ustrój majątkowej wspólności ustawowej, a ich udziały zostały nabyte podczas trwania małżeństwa. Małżonka brata wyraziła zgodę na przekazanie przez brata ich wspólnego udziału.

Wnioskodawca zapytał, czy ta darowizna może być opodatkowana według zasad obowiązujących w tzw. 0 grupie podatkowej, w której nie ma konieczności odprowadzenia podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca był zdania, że darowizna powinna być zwolniona z opodatkowania, powołując się na wcześniejszą interpretację Dyrektora KIS z 9 listopada 2017 r.

REKLAMA

Stanowisko i argumentacja Dyrektora KIS

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, stwierdzając, że darowizna udziałów w nieruchomości od brata jest zwolniona z opodatkowania. W uzasadnieniu swojego stanowiska, Dyrektor KIS odwołał się do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami, darowizna podlega opodatkowaniu, ale wysokość podatku zależy od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca (w tym przypadku 0 grupa podatkowa). Dyrektor KIS podkreślił, że zgoda małżonki brata na przekazanie wspólnego udziału nie powoduje, że staje się ona stroną umowy darowizny, co oznacza, że cała darowizna podlega zwolnieniu od opodatkowania.

Dyrektor KIS zacytował również przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które stanowią, że zgoda małżonka jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, jeśli jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Jednakże, z tego faktu nie można wywodzić, że wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny.

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że darowizna udziałów w nieruchomości przez brata na rzecz wnioskodawcy będzie w całości podlegała zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto, ze względu na to, że umowa darowizny nieruchomości powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, nie będzie konieczne zgłoszenie nabycia udziału w nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego - bo ten obowiązek spoczywa na notariuszu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.167.2022.1.DR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA