Darowizna udziałów w nieruchomości od brata i bratowej a podatek od spadków i darowizn - interpretacja Dyrektora KIS
REKLAMA
REKLAMA
- Darowizna udziałów w nieruchomości od brata i bratowej a podatek od spadków i darowizn - stan faktyczny
- Stanowisko i argumentacja Dyrektora KIS
Darowizna udziałów w nieruchomości od brata i bratowej a podatek od spadków i darowizn - stan faktyczny
Wnioskodawca otrzymał od swojego brata darowiznę w postaci udziałów w nieruchomości. Darowizna obejmowała udział brata wynoszący 248/690 oraz wspólny udział brata i jego małżonki wynoszący 97/690. Łącznie przekazany udział wynosił 345/690, co stanowiło połowę wartości całej nieruchomości. Brat i jego małżonka posiadali ustrój majątkowej wspólności ustawowej, a ich udziały zostały nabyte podczas trwania małżeństwa. Małżonka brata wyraziła zgodę na przekazanie przez brata ich wspólnego udziału.
Wnioskodawca zapytał, czy ta darowizna może być opodatkowana według zasad obowiązujących w tzw. 0 grupie podatkowej, w której nie ma konieczności odprowadzenia podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawca był zdania, że darowizna powinna być zwolniona z opodatkowania, powołując się na wcześniejszą interpretację Dyrektora KIS z 9 listopada 2017 r.
REKLAMA
Stanowisko i argumentacja Dyrektora KIS
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, stwierdzając, że darowizna udziałów w nieruchomości od brata jest zwolniona z opodatkowania. W uzasadnieniu swojego stanowiska, Dyrektor KIS odwołał się do przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami, darowizna podlega opodatkowaniu, ale wysokość podatku zależy od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca (w tym przypadku 0 grupa podatkowa). Dyrektor KIS podkreślił, że zgoda małżonki brata na przekazanie wspólnego udziału nie powoduje, że staje się ona stroną umowy darowizny, co oznacza, że cała darowizna podlega zwolnieniu od opodatkowania.
Dyrektor KIS zacytował również przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, które stanowią, że zgoda małżonka jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, jeśli jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Jednakże, z tego faktu nie można wywodzić, że wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny.
Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że darowizna udziałów w nieruchomości przez brata na rzecz wnioskodawcy będzie w całości podlegała zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Ponadto, ze względu na to, że umowa darowizny nieruchomości powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, nie będzie konieczne zgłoszenie nabycia udziału w nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego - bo ten obowiązek spoczywa na notariuszu.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA