REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT na zakup samochodu elektrycznego na cele własne?

vat, samochód elektryczny
vat, samochód elektryczny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca prawa do odliczenia VAT od zakupu pojazdu elektrycznego przez gminę, stanowi istotny punkt odniesienia dla podatników. Czy Twoja gmina planuje podobny zakup? Poznaj szczegóły tej interpretacji
  1. Interpretacja dotyczyła prawa do odliczenia VAT od zakupu pojazdu elektrycznego przez gminę.
  2. Rozstrzygnięcie: gmina nie ma prawa do odliczenia VAT od tego zakupu.
  3. Zakup nie był związany z wykonywaniem przez gminę czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Odliczenie VAT dla gminy zakupującej pojazd elektryczny na cele kryzysowe

Gmina, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu pojazdu elektrycznego w ramach programu priorytetowego. Pojazd został zakupiony w grudniu 2021 roku na potrzeby działań kryzysowych związanych ze zmianami klimatu, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta. Zakup ten nie miał charakteru komercyjnego i nie był związany ze sprzedażą opodatkowaną.

REKLAMA

Gmina zapytała czy ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu pojazdu elektrycznego na potrzeby działań kryzysowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Stanowisko gminy opierało się na art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, który nie uznaje za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa.

Gmina nie może odliczyć VAT przy zakupie samochodu elektrycznego na cele własne

REKLAMA

Według stanowiska Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy nie są uważane za podatników podatku VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, z wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, odliczenie VAT jest możliwe tylko wtedy, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W przypadku nabycia samochodu elektrycznego przez gminę na cele własne, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom, nabywany przedmiot nie będzie wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej, a tym samym nie spełnione zostaną wymagania uprawniające do odliczenia VAT naliczonego. Ponadto, zakup pojazdu elektrycznego stanowi zadanie własne gminy i nie ma charakteru komercyjnego.

Wynika z tego, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu pojazdu elektrycznego marki na potrzeby działań kryzysowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Dla gminy oznacza to, że nie będzie mogła zredukować kwoty podatku należnego o VAT naliczony z faktur zakupu pojazdu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.318.2023.1.AB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    Czy świadczenie usług masażu leczniczego podlega zwolnieniu z podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi masażu leczniczego świadczone przez podatniczkę nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, gdyż nie spełnia ona wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT dotyczących wykonywania zawodów medycznych.

    Czy usługi świadczone przez kluby sportowe podlegają zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi świadczone przez kluby sportowe, takie jak prowadzenie szkółki piłkarskiej czy organizacja obozów piłkarskich dla dzieci, mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, pod warunkiem że spełniają określone warunki.

    Czy odsetki za opóźnienie w spełnieniu zadośćuczynienia są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia zadośćuczynienia, które korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, są również zwolnione z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy dyrektor przedszkola może zastosować 3% stawkę ryczałtu dla przychodów z dotacji oświatowej?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dyrektor przedszkola może stosować stawkę ryczałtu w wysokości 3% dla przychodów z dotacji oświatowej przeznaczonych na jego wynagrodzenie, pod warunkiem prowadzenia odpowiedniej ewidencji przychodów.

    Czy stypendia stażowe dla uczniów są zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

    REKLAMA