Testowanie stron internetowych nie kwalifikuje do stawki ryczałtu 8,5%
REKLAMA
REKLAMA
Ryczałt dla testera: 8,5% czy 12%?
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą jako tester stron internetowych oraz aplikacji, które są wykonywane manualnie. Jej praca polega na wyszukiwaniu problemów z perspektywy użytkownika na stronach internetowych oraz w aplikacjach utworzonych przez firmy trzecie, wyszukiwaniu elementów błędnych, opisaniu tych błędów i gdy zostaną poprawione przez firmy trzecie ponownym przeprowadzeniu testów.
REKLAMA
Wnioskodawczyni zapytała, czy stosowanie stawki ryczałtu 8,5% jest prawidłową stawką dla prac nie związanych z programowaniem, tylko testowaniem stron internetowych i aplikacji. Wnioskodawczyni uważała, że zakres jej działalności jako testera manualnego bez zdolności programistycznych kwalifikuje ją do stosowania stawki 8.5%.
Opodatkowanie usług testowania stron internetowych i aplikacji
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe. Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 tej ustawy.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
REKLAMA
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem "Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że wnioskodawczyni powinna stosować stawkę ryczałtu wynoszącą 12% dla swojej działalności związanej z testowaniem stron internetowych i aplikacji, zgodnie z klasyfikacją PKWiU 62.01.11. Interpretacja ta ma kluczowe znaczenie dla osób prowadzących podobną działalność, ponieważ wyjaśnia, jak powinny być opodatkowane usługi testowania stron internetowych i aplikacji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.