REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy sprzedaż prywatnej działki budowlanej podlega opodatkowaniu VAT?

Kiedy sprzedaż prywatnej działki budowlanej podlega opodatkowaniu VAT?
Kiedy sprzedaż prywatnej działki budowlanej podlega opodatkowaniu VAT?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z dnia 13 czerwca 2023 r. dotyczyła kwestii opodatkowania sprzedaży działki podatkiem od towarów i usług (VAT). Najważniejszą konkluzją Dyrektora KIS było stwierdzenie, że sprzedaż działki przez wnioskodawcę podlega opodatkowaniu VAT, jako że wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, a czynności związane ze sprzedażą tej działki przekraczały zakres czynności zarządzania majątkiem prywatnym.

Sprzedaż prywatnej działki przez przedsiębiorcę a VAT

Podatnik (wnioskodawca) otrzymał darowiznę gospodarstwa rolnego, w tym działkę numer 1. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę hotelu, dokonał podziału nieruchomości na cztery działki, z których działka numer 1/1 miała być przeznaczona pod budowę hotelu. Nie było planów dotyczących sprzedaży działek, a droga wewnętrzna była już wydzielona. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych i posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca zapytał, czy w przypadku sprzedaży działki nr 1/1 musi naliczyć podatek VAT. W jego ocenie, jako że działka została nabyta w drodze darowizny gospodarstwa rolnego, nie podlega sprzedaży z podatkiem VAT.

REKLAMA

Trzeba zapłacić VAT przy sprzedaży działki. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

REKLAMA

Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Wskazał, że sprzedaż działki przez wnioskodawcę podlega opodatkowaniu VAT, jako że wnioskodawca w celu dokonania sprzedaży tej działki, przekroczył zakres czynności zarządzania majątkiem prywatnym, bowiem podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę

Dyrektor KIS podkreślił, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikiem jest każdy, kto samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, bez względu na cel lub wynik takiej działalności. 

Zacytujmy kluczową argumentację Dyrektora KIS:
"Z okoliczności sprawy wynika, że aktywność Pana przekroczyła sferę zarządzania majątkiem prywatnym. W celu powiększenia kapitału własnego zamierzał Pan wybudować hotel. W tym celu podjął Pan szereg czynności przekraczających zarządzanie majątkiem prywatnym. Dokonał Pan podziału działki, wydzielił Pan drogę wewnętrzną, dokonał przyłączeń w drodze publicznej graniczącej z nieruchomością. Ofertę sprzedaży podał Pan do publicznej wiadomości poprzez ogłoszenie w Internecie.
W analizowanej sprawie wystąpiły zatem przesłanki świadczące o takiej Pana aktywności w przedmiocie sprzedaży opisanej we wniosku działki nr 1/1, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Wystąpił bowiem taki ciąg zdarzeń, który jednoznacznie przesądził, że sprzedaż przez Pana działki nr 1/1 wypełni przesłanki działalności gospodarczej.
Zatem postępowanie Pana nie dotyczyło działania sfery zarządzania majątkiem prywatnym."

Podsumowując, Dyrektor KIS stwierdził, że sprzedaż działki nr 1/1 przez wnioskodawcę podlega opodatkowaniu VAT. Wnioskodawca, jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą, ma obowiązek naliczyć i odprowadzić podatek VAT od sprzedaży działki.

Brak zwolnienia z VAT sprzedaży działki

Dyrektor KIS stwierdził także, że sprzedaż tej działki nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Działka ta została bowiem nabyta umową darowizny, czyli w ramach czynności niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie został więc spełniony jeden z dwóch z warunków do zastosowania tego zwolnienia - działka nie była przy nabyciu opodatkowana VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.163.2023.3.MPA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA