REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT na zakup samochodu elektrycznego na cele własne?

REKLAMA

Najnowsza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca prawa do odliczenia VAT od zakupu pojazdu elektrycznego przez gminę, stanowi istotny punkt odniesienia dla podatników. Czy Twoja gmina planuje podobny zakup? Poznaj szczegóły tej interpretacji

Odliczenie VAT dla gminy zakupującej pojazd elektryczny na cele kryzysowe

Gmina, będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu pojazdu elektrycznego w ramach programu priorytetowego. Pojazd został zakupiony w grudniu 2021 roku na potrzeby działań kryzysowych związanych ze zmianami klimatu, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta. Zakup ten nie miał charakteru komercyjnego i nie był związany ze sprzedażą opodatkowaną.

REKLAMA

Gmina zapytała czy ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu pojazdu elektrycznego na potrzeby działań kryzysowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Stanowisko gminy opierało się na art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, który nie uznaje za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa.

Gmina nie może odliczyć VAT przy zakupie samochodu elektrycznego na cele własne

REKLAMA

Według stanowiska Ministerstwa Finansów, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy nie są uważane za podatników podatku VAT w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, z wyjątkiem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, odliczenie VAT jest możliwe tylko wtedy, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W przypadku nabycia samochodu elektrycznego przez gminę na cele własne, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom, nabywany przedmiot nie będzie wykorzystywany w ramach działalności gospodarczej, a tym samym nie spełnione zostaną wymagania uprawniające do odliczenia VAT naliczonego. Ponadto, zakup pojazdu elektrycznego stanowi zadanie własne gminy i nie ma charakteru komercyjnego.

Wynika z tego, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupu pojazdu elektrycznego marki na potrzeby działań kryzysowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Dla gminy oznacza to, że nie będzie mogła zredukować kwoty podatku należnego o VAT naliczony z faktur zakupu pojazdu. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.318.2023.1.AB

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA