Czy jednostka samorządu terytorialnego ma prawo do odzyskania podatku VAT z projektu realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich?
REKLAMA
REKLAMA
Remont i modernizacja domu ludowego - czy gmina ma prawo odliczyć VAT
Gmina, będąca podatnikiem VAT czynnym, złożyła pytanie do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie odzyskania lub odliczenia podatku VAT w związku z realizacją projektu objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Głównym celem projektu było stworzenie infrastruktury poprawiającej ofertę spędzania czasu wolnego na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju (LSR) poprzez remont, modernizację i doposażenie domu ludowego.
REKLAMA
Gmina chciała uzyskać informację, czy przysługuje jej prawo do odzyskania lub odliczenia podatku VAT związane z tym projektem. Gmina uważa, że jako jednostka samorządu terytorialnego, której głównym celem jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców, nie posiada możliwości prawnej odzyskania ani odliczenia podatku VAT w całości ani też w części w związku z realizacją tego projektu.
Stanowisko Dyrektora KIS
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko gminy. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. W przypadku gminy, wytworzona infrastruktura (dom ludowy) ma charakter niekomercyjny, tj. nie pobiera się i nie przewiduje się pobierania jakichkolwiek opłat od jej użytkowników.
Dyrektor KIS podkreślił, że zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Dyrektor KIS podkreślił, że "podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w pierwszej kolejności, jest wykorzystanie towarów i usług do czynności opodatkowanych". W przypadku Gminy, towary i usługi nabyte w ramach projektu nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAY, ale do czynności realizowanych w ramach zadań publicznych gminy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.