REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy gmina może odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego dla Straży Miejskiej?

Czy Gmina może odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego dla Straży Miejskiej?
Czy Gmina może odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego dla Straży Miejskiej?

REKLAMA

REKLAMA

Czy Gmina może odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego dla Straży Miejskiej? Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odpowiedział, że Gmina nie spełnia warunków umożliwiających odliczenie podatku, ponieważ samochód nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych. Oznacza to, że Gmina nie będzie mogła odliczyć podatku VAT od tego wydatku.

Zakup samochodu dla Straży Miejskiej. Czy gmina może odliczyć VAT od tego wydatku?

Wnioskodawca, będący Gminą Miasto, złożył pytanie dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatku związanego z zakupem samochodu elektrycznego dla Straży Miejskiej. Gmina planuje ubiegać się o dofinansowanie tego zakupu w ramach programu priorytetowego realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakupiony pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie do realizacji zadań własnych Gminy, nie będzie pobierana żadna odpłatność za jego korzystanie, a inwestycja nie będzie generować przychodów.

Gmina zadała pytanie, czy przysługuje jej prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatku poniesionego na zakup tego pojazdu elektrycznego. Gmina jest zdania, że nie przysługuje jej takie prawo, ponieważ pojazd nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT.

REKLAMA

Brak możliwości odliczenia VAT przez Gminę. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem Gminy, potwierdzając, że Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatku związanego z zakupem samochodu elektrycznego. Uzasadnienie tego stanowiska opiera się na art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, o ile towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Dyrektor KIS podkreślił, że "zakupiony przez Gminę samochód elektryczny nie będzie służył do wykonywania jakichkolwiek czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji, Gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem przedmiotowego samochodu."

Organ podatkowy odwołał się również do licznych interpretacji indywidualnych prawa podatkowego, które potwierdzają brak prawa do odliczenia podatku VAT w podobnych sytuacjach.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.207.2023.1.WK.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wydatki na zdrowie i kondycję fizyczną można uznać jako koszty podatkowe dla zawodowego sportowca?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że poniesione wydatki zawodowego sportowca na usługi wspierające zdrowie i trening można uznać jako koszty uzyskania przychodów, podkreślając ich znaczenie dla osiągnięcia sukcesu sportowego.

  Czy usługi uczelni świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za opłaty wpisowe i czesne są zwolnione od podatku VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi uczelni publicznej, które spełniają definicję „usług kształcenia” świadczone na rzecz słuchaczy uniwersytetu trzeciego wieku w zamian za pobierane opłaty wpisowe i czesne zwolnione są od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług.

  REKLAMA

  Czy rekompensata za niewykonane umowy stanowi koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione przez podatnika z tytułu zapłaty rekompensaty za niewykonane umowy stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy premia gwarantowana dla producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji podlega zwolnieniu z CIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że premia gwarantowana otrzymywana przez producentów energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji nie kwalifikuje się do zwolnienia przedmiotowego od podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

  Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

  Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  REKLAMA

  Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

  Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

  REKLAMA