REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy obywatel Ukrainy pracujący w Polsce musi płacić VAT w Polsce za swoją ukraińską działalność gospodarczą?

Czy obywatel Ukrainy pracujący w Polsce musi płacić VAT w Polsce za swoją ukraińską działalność gospodarczą?
Czy obywatel Ukrainy pracujący w Polsce musi płacić VAT w Polsce za swoją ukraińską działalność gospodarczą?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy kwestię opodatkowania działalności gospodarczej ukraińskiego obywatela w Polsce. Wnioskodawca (obywatel Ukrainy), który przybył do Polski w związku z wojną na Ukrainie, zadał pytanie, czy w przypadku uznania Polski za miejsce opodatkowania jego działalności, będzie musiał opłacać podatek VAT w Polsce. 

Przedsiębiorca ukraiński mieszkający w Polsce - gdzie trzeba płacić VAT

Wnioskodawca, obywatel Ukrainy, przybył do Polski w związku z działaniami wojennymi w 2022 r. Posiada PESEL z nadanym statusem UKR oraz jest kawalerem bez dzieci. Jego rodzice przebywają na Ukrainie, a centrum interesów życiowych ma na Ukrainie, gdzie planuje powrócić po zakończeniu wojny. Od stycznia 2023 r. pracuje na umowę o pracę w Polsce. 
W 2022 roku miał zarejestrowaną w Ukrainie działalność gospodarczą osoby fizycznej (FOP, odpowiednik JDG w Polsce) i z tego źródła otrzymywał dochód. Działalność FOP polegała na świadczeniu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, w tym opracowaniem baz danych dla kontrahenta z Litwy na podstawie umowy zawartej w 2019 roku. Po przybyciu do Polski, wnioskodawca nie zawierał nowych umów z kontrahentami.

Wnioskodawca zapytał, czy jest zobowiązany do opłacenia podatku od towarów i usług (VAT) w Polsce, jeśli organ podatkowy uzna, że miejscem opodatkowania ukraińskiej działalności gospodarczej w całości lub części jest Polska. Wnioskodawca uważał, że nie podlega obowiązkowi opłacania polskiego VAT.

REKLAMA

Miejsce opodatkowania VAT świadczonych usług. Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe. Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.

W przypadku świadczenia usług przez wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z Litwy, miejscem świadczenia usług jest Litwa, a nie Polska. Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z elektroniką, w tym usług informatycznych, dla nabywcy, który nie jest podatnikiem, jest miejsce, w którym nabywca ma siedzibę, miejsce zamieszkania stałego lub zwykłe miejsce pobytu.

Dyrektor KIS podkreślił, że wnioskodawca nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT w Polsce, a usługi świadczone na rzecz kontrahenta z Litwy nie są opodatkowane w Polsce. W związku z tym, wnioskodawca nie ma obowiązku opłacania VAT w Polsce.

Podsumowanie

REKLAMA

Interpretacja Dyrektora KIS jest istotna dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które świadczą usługi dla kontrahentów z innych krajów. Wskazuje ona, że miejsce świadczenia usług jest kluczowe dla określenia, czy usługi te podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. W przypadku wnioskodawcy, usługi świadczone dla kontrahenta z Litwy nie były opodatkowane w Polsce, co potwierdził Dyrektor KIS.

Warto zacytować kluczową argumentację Dyrektora KIS w oparciu o przepisy ustawy o VAT:
"(…) co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy, inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy, podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Zatem w przypadku świadczenia przez Pana usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, w tym opracowaniem baz danych dla kontrahenta z Litwy (osoby prawnej z siedzibą w (...)), który jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy, miejscem opodatkowania tych usług - zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy - jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Tym samym, świadczone przez Pana usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, w tym opracowaniem baz danych dla kontrahenta z Litwy, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, lecz w kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności, zgodnie z przepisami prawa podatkowego obowiązującego w danym kraju."

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.197.2023.4.KK.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA